Aktualności

Domy w dawnym Gostyniu

Zdjęcia domów w dawnym Gostyniu. Na pierwszej fotografii dom narożnikowy w Rynku i ulicy Kościelnej, zdjęcie zostało wykonane pod koniec XIX wieku.

Więcej...

Pudliszki

Archiwalne materiały z Pudliszek: odprawa strażacka - dekoracja Czesława Ganowicza (sekretarza Powiatowej i Miejskiej Rady Narodowej w Gostyniu) medalem za zasługi na polu pożarnictwa (5 kwietnia 1955 r.), Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego i pocztówka z okresu PRL-u.

Więcej...

Stefan Kołomłocki

Stefan Kołomłocki urodził się 25 listopada 1884 roku w Wadowicach. Był synem Tadeusza, nauczyciela gimnazjalnego, radcy szkolnego, artysty malarza i Felicji z domu Bennewitz. Po ukończeniu szkoły średniej był studentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Jacka Malczewskiego, potem służył w Legionach Polskich.

Więcej...

Sklepy

Sklepy w Gostyniu na początku lat 90. XX wieku: Inter Market przy ulicy Kolejowej, odzieżowy Barbara przy ulicy 1 Maja i firmowy Masarnia Nowak przy ulicy Witosa (zakładka "Gostyń po 1945").

Więcej...

Księża gostyńskiej fary

Na pierwszej fotografii ksiądz radca Franciszek Olejniczak (inicjator budowy gimnazjum w Gostyniu)  i ksiądz Kazimierz Biegański (wikariusz w parafii farnej) podczas pobytu w kurorcie w Morszynie w powiecie stryjskim w woj. stanisławowskiem (24 września 1936 r.). Obecnie Morszyn (ukr. Моршин), to miasto na Ukrainie w obwodzie lwowskim.

Więcej...

Z gostyńskich szkół

Zdjęcia uczennic ze Szkoły Przysposobienia Rolniczego (1966 r.)  i uczniów z "jedynki" (1975 r.) i "trójki" (1978 r.).

Więcej...

Irena Szewińska w Pogorzeli

W 1999 roku odbył się w Pogorzeli I Bieg Niepodległości, który był jednoczesnie Mistrzostwami Powiatu Gostyńskiego w Biegach Przełajowych. Gościem specjalnym imprezy była Irena Szewińska - siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich.

Więcej...

Wycieczki gimnazjalistów

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczek gostyńskich gimnazjalistów. Na pierwszym zdjęciu z 15 wrzesnia 1929 roku grupa uczniów z profesorem Edmundem Szejnertem przed zamkiem w Kórniku. 

Więcej...

Gostyńskie firmy

Z archiwum gostyńskich zakładów pracy: Powiatowa Kolumna Transportu Sanitarnego, Cukrownia, Huta Szkła, Gostyńska Fabryka Maszyn Stanisława Grześkowiaka, Spółdzielnia Mleczarska.

Więcej...

Golskie archiwalia

Golskie archiwalia: ochronka wybudowana na skraju parku przez Franciszkę, wdowę po Gustawie Tadeuszu Potworowskim (zdjęcie z początku XX wieku), czyszczalnia do ziarna "Petkus" w majątku Edwarda Potworowskiego (1929 r.) i pałac - rycina z połowy XIX wieku.

Więcej...

Harcerstwo

Z historii gostyńskiego harcerstwa: komendant i zastępowi II Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego (1933 r.), Czesław Kręgielski (w środku) - jeden z dowódców konspiracji harcerskiej i obwodu AK w Gostyniu w latach okupacji niemieckiej (wraz z braćmi Stefanem i Bolesławem) i harcerki na obozie w Białogórze (1983 r.).

Więcej...

Dzień ucznia w LO

Dzień ucznia w gostyńskim Liceum Ogólnokształcącym - zdjęcia z 1987 roku.

Więcej...

Ogólnopolski Zlot Turystów Motorowych Wsi w Stężycy

W dniach 3-6 lipca 1977 roku w Stężycy koło Lublina odbył się Ogólnopolski Zlot Turystów Motorowych Wsi. Województwo leszczyńaskie i gminę Gostyń reprezentowała 7-osobowa ekipa LZS Kunowo, która docierając na miejsce musiała pokonać 467 kilometrów.

Więcej...

Rachunki z 1912 roku

Dzięki odnalezionym rachunkom z 1912 roku możemy dowiedzieć się kto prowadził zakład blacharski, kto był właścicielem Fabryki Kafli i Wyrobów Glinianych , jakie usługi wykonywał studniarz Ratajczak.

Więcej...

Pracujący w pochodach 1-majowych

Pracownicy gostyńskich firm w pochodach 1-majowych (Pleszewska Fabryka Aparatury "Spomasz", Wielkopolska Huta Szkła, Zakład Pradukcji Sprzętu i Urządzeń Drobiarskich i Spółdzielnia Pracy "Pallas").

Więcej...