Aktualności

Antoni Knapp - powstaniec wielkopolski

Antoni Knapp urodził się 25 października 1899 roku w Posadowie w rodzinie robotniczej. Jego rodzicami byli Michał i Apolonia z domu Ziemlińska. Uczęszczał do szkoły elementarnej. W 1918 roku został wcielony do Armii Cesarstwa Niemieckiego, ale nie wziął udziału w walkach frontowych I wojny światowej.

Więcej...

Asortyment ZSZ w Gostyniu

W latach 60. XX wieku głównym asortymentem produkcji w warsztatach Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Gostyniu były przyczepy ciągnikowe, wózki magazynowe, igłofiltry, młotki slusarckie, szczypce uniwersalne, taczki transportowe oraz zbrojenia.

Więcej...

Gola

Archiwalne materiały z Goli: pocztówka z początku XX wieku, dom (tzw. czworak) wybudowany w 1918 roku przez Edwarda Potworowskiego dla pracowników majątku, Feliks Baszyński - od 1 maja 1969 do 13 stycznia 1976 roku dyrektor Kombinatu PGR.

Więcej...

Wesołego Alleluja!

Przyłączamy się do życzeń z kartki świątecznej wydanej przez księży filipinów ze Świętej Góry w Gostyniu.

Wesołego Alleluja!

Pierwszy dzień wiosny w Bodzewie

Pożegnanie zimy, powitanie wiosny i tradycyjny Dzień Ucznia w Szkole Podstawowej w Bodzewie - zdjęcia z 21 marca 1988 roku.

Więcej...

Gostyń w XX wieku

Nowe zdjęcia z serii "Gostyń po 1945": altana w ogrodach państwa Włodarskich przy ulicach Łąkowej - Nowe Wrota zaprojektowana przez Bogdana Mrozka (obecnie to teren targowiska miejskiego), siedziba Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, sklep obuwniczy przy ulicy 1 Maja.

Więcej...

Chór "Palestrina"

Zdjęcia z lat 30. XX wieku z wycieczek świętogórskiego chóru "Palestrina".

Więcej...

Rachunek, telegram, protokół i zaproszenie

Rachunek z 1916 roku, telegram z 1928 roku, protokół z 1945 roku i zaproszenie z 1953 roku, czyli nowe archiwalne "dokumenty".

Więcej...

Józef Chudy - powstaniec wielkopolski

Józef Chudy urodził  26 lutego 1895 roku  w Posadowie, był synem Stanisława i Agnieszki. Podczas I wojny światowej został zmobilizowany do armii pruskiej. Bedąc w jej szeregach zdezerterował. Przyjechał na przepustkę do domu i już w szeregi prusaków nie powrócił, ukrywał się, bo był poszukiwany przez Niemców (przekaz ustny od rodziny). Był powstańcem wielkopolskim i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej.

Więcej...

Piekarnia i GFM

Na pierwszej fotograii piekarnia Władysława Hasińskiego w latach 30. XX wieku. Władysław Hasiński wraz z żoną początkowo prowadził skromną piekarnię. Wykorzystując koniunkturę podczas i po I wojnie światowej, piekarnię  doprowadził do rozmiarów fabryki chleba. Rozwoził go codziennie kilkoma specjalnymi wozami, nawet do miejscowości poza granicami powiatu gostyńskiego.

Więcej...

Siedlec-Babkowice

Zdjęcia z budowy drogi Siedlec-Babkowice powiększyły zbiór z serii "okolice Gostynia".

Więcej...

Fara i zalane łąki

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i pamiątek związanych z gostyńską farą. Na pierwszej fotografii świątynia i zalane łąki przy ulicy Lipowej.

Więcej...

Wycieczka rowerowa

Dwa zdjęcia z 1970 roku - wycieczka rowerowa uczniów Szkoły Podstawowej w Szelejewie.

Więcej...

Święta Góra w 1951 roku

Kościół i klasztor księży filipinów na Świętej Górze w Gostyniu na zdjęciach z 1951 roku.

Więcej...

Masarnia

Zdjęcia z 1973 roku masarni WSS Społem przy ulicy Marchlewskiego (obecnie Wrocławska, naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 2) w Gostyniu.

Więcej...