Aktualności

Parafia Ducha Świętego i Najświętszego Serca Pana Jezusa

Zdjęcia z parafii Ducha Świętego i Najświętszego Serca Pana Jezusa: ksiądz Kazimierz Sójka - proboszcz w latach 1974-1985 , kościół i procesja Bożego Ciała.

Więcej...

Gostyńskie zakłady pracy w okresie PRL-u

Gostyńskie zakłady pracy w okresie PRL-u: Oddział Miejski Spółdzielni Mleczarskiej, Krawiecka Spółdzielnia Pracy "Gostynianka", Huta Szkła i Cukrownia.

Więcej...

Borek - okupacja niemiecka

Wczoraj minęło 6 lat, kiedy zaprezentowalismy sensacyjne zdjęcia z Borku z okresu II wojny światowej. Wówczas (więcej kliknij TUTAJ) zamieścilismy informacje i fotografie Kobiecej Służby Pracy Rzeszy (RAD - Reichsarbeitdienst der weiblichen Jugend).

Więcej...

Widokówki

Widokówki gostyńskich kościołów - "obiekty sakralne".

Więcej...

Mecz licealistów

Stadion w Gostyniu - mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami Liceum Ogólnokształcącego w Gostyniu i II Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie, który odbył się w 1992 roku.

Więcej...

Książeczka wojskowa porucznika Jana Kurnatowskiego

Książeczka wojskowa porucznika Jana Nepomucena Kurnatowskiego, ostatniego właściciela majątku Dusina.

Więcej...

Domy i ulice w Gostyniu

Zdjęcia domów i ulic w Gostyniu. Na pierwszym dom przy ulicy Stalina (potem to ulica PPR, a obecnie Kolejowa), rozebrany w 1974 roku. Na drugiej fotografii dom przy skrzyżowaniu Wiosny Ludów i Krótkiej.

Więcej...

Oddali hołd powstańcom wielkopolskim

4 czerwca 1934 roku roku członkowie hufca szkolnego Gimnazjum w Gostyniu oddali hod poległym pod Kąkolewem powstańcom wielkopolskim: ppor. Wacławowi Andrzejewskiemu i ppor. Leonowi Włodarczakowi.

Więcej...

Pielgrzymka do Częstochowy

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze - dwa zdjęcia z pielgrzymki parafialnej parafii Św. Ducha w Gostyniu (początek lat 80. XX wieku).

Więcej...

Kartka pocztowa, zaproszenie i apel

Karta pocztowa wysłana przez Romana Surę - dyrektora Banku Pożyczkowego w Gostyniu do księdza Ludwika Sobkowskiego, proboszcza w Starym Gostyniu (6 września 1928 r.), zaproszenie do wzięcia udziału w capstrzyku z okazji Dnia Zwycięstwa (Gostyń, 9 maja 1984 r.) i apel Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności Narodu.

Więcej...

Wydobycie torfu

Złoża torfu na łąkach w okolicy Starego Gostynia, należących do majątku Edwarda Potworowskiego z Goli określano na 1,5-2 metrów głębokości. Torf na opał dla deputantów wydobywano torfiarką, rocznie około pół miliona cegiełek, była to praca akordowa, którą wykonywali robotnicy z majątku.

Więcej...

Piaski i okolice

Piaski i okolice: wiatrak w Piaskach, staw w Drzęczewie Drugim, gorzelnie w Smogorzewie i Szelejewie, Strzelce Wielkie w latach 50. XX wieku, oficyna w Podrzeczu.

Więcej...

Stanisław i Aleksandra Helsztyńscy

Zdjęcia Stanisława Helsztyńskiego (właśc. Stanisław Skorupka - urodzony w Kosowie, historyk literatury, badacz  twórczości Williama Szekspira, anglista, powieściopisarz i poeta) i jego żony Aleksandry Polskiej.

Więcej...

Bal sylwestrowy w LO

Dzięki inicjatywie i dużym zaangażaowaniu grupy byłych siatkarzy MZKS Kania doszło w 1998 roku do zorganizowania balu sylwetrowego w Liceum Ogólnokształcącym w Gostyniu. Goście siedzili przy stołach w klasie i na korytarzu, aula była przeznaczona tylko do tańca.

Więcej...

Święta Góra

Atchiwalne zdjęcia ze Świętej Góry w Gostyniu: ksiądz Alfons Hulewicz, ołtarz Matki Boskiej Bolesnej (1928 r.) i widokówka z początku XX wieku.

Więcej...