Aktualności

Wystawa przemysłu, rzemiosła i handlu w Gostyniu (1936 r.)

W dniach 27-29 czerwca 1936 roku w gmachu Gimnazjum w Gostyniu i przylegającym do szkoły boisku trwała Wystawa Przemysłowo-Rzemieślniczo-Handlowa, której organizatorem było obchodzące w tych dniach 70-lecie istnienia Towarzystwo Przemysłowców i Rzemieślników. Należy w tym miejscu nadmienić, że pierwsza taka wystawa w Wielkopolsce odbyła się w Gostyniu w 1862 roku, co świadczy o ważności ośrodka jakim był Gostyń dla ówczesnego życia gospodarczego.

Uroczyste otwarcie wystawy rozpoczęło się w sobotę 27 czerwca 1936 roku o godzinie 11.00 przemówieniem członka komitetu organizacyjnego oraz odśpiewaniem „Polski przemysł niech nam żyje” w wykonaniu Koła Śpiewackiego. Wystawę otworzył starosta gostyński Juliusz Wolfarth przecinając wstęgę. Potem marsz jubileuszowy odegrała Orkiestra Strzelców Konnych z Poznania, która podczas trwania wystawa zagrała kilka koncertów. Impreza była biletowana, za wstęp dorośli musieli wykupić bilet za 50 groszy, a dzieci i młodzież za 25 groszy. Cały zysk został przeznaczony dla biednych i bezrobotnych. Podczas zwiedzania wystawy bufet zapewniło Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia. Wystawę zwiedziło około 4000 osób, którą rozłożono w gmachu szkoły oraz przylegającym boisku. Na parterze wystawiono meble plecione firm M. Wichłacza i K. Wierzbińskiego, a wnętrza umeblowane zostały przez fabryki mebli Grzymisławskiego i Polaszka oraz eksponatami mistrza malarskiego Klupsia i tapicera Andrzejewskiego oraz wyrobami Prusiewicza i Filipiaka. Na korytarzu pierwszego piętra znalazły się stoiska Banku Pożyczkowego, Towarzystwa Pszczelarzy, Wytwórni Win Adamkiewicza, wyrobów siodlarskich Dembińskiego i Golniewicza, a ponadto działa amatorski Koła Przyjaciół Harcerstwa. W poszczególnych klasach swoje stoiska wystawili: Andrzejewski (skład skór), Kaźmierski, Kaniewski, Klupś, Wąchalski, Gaiński, Szwajkiewicz, zegarmistrz Henowicz, Urbanowicz (oprawa obrazów), Szumiński (meble). Dział spożywczy reprezentowali: Hasiński (wyrób pieczywa i młyn), Dabiński (fabryka pierników), Pospieszyński i Kuliński. Swoje stoiska reprezentowali ponadto Mroczkiewicz (drogeria) i „Rolnik” (nasiona i nawozy). Wyroby żelazne i porcelanę ćmielowską prezentował Dzieciuchowicz, wyroby drogeryjne Ciszak, a skład delikatesów Kobzda, meble Hałas z Krobi. W auli rozłożono stoiska cechu krawców, Skiby, Danielczaka, Gburka, Namysła (materiały krawieckie), Kobusińskiej (suknie), Drozdowskiej (kapelusze), Mikulskiego i Kolińskiej (materiały krawieckie). Swoje wyroby prezentowały ponadto siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek (szwalnia). Na schodach prowadzących na drugie piętro meble wyściełane prezentował Dembiński. W sali gimnastycznej prezentowały się: Gazownia Miejska, firmy Koszewskiego, Janaszewskiego, Pietruli, Czerwińskiego, Śląskiego (powozy i resory), Kubicy (sprzedaż i naprawa rowerów), Mońki i Mikołajskiego (usługi metalowe i dekarskie). Na boisku szkolnym rozlokowano wyroby Gostyńskiej Fabryki Maszyn Stanisława Grześkowiaka, powozy i wyroby kołodziejskie Kubackiego, Andrzejewskiego, Sodolskiego, Wolnego i Grzymisławskiego. Wyroby cementowe prezentowali Wytykowski i Okupnik.


Poniżej prezentujemy stoisko Gostyńskiej Fabryki Maszyn Stanisława Grześkowiaka właśnie z tej wystawy, na której za swoje wyroby zdobył I nagrodę.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć