Aktualności
Wystawa plakatów #StolenMemory
Arolsen Archives pokazywało dotąd wystawę we Francji, Austrii, Niemczech, Grecji i w Luksemburgu. W Gostyniu współorganizatorami ekspozycji są: Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”, Muzeum w Gostyniu oraz portal www.gaso-gostyn.pl.
Instytucja w Bad Arolsen (położonym niedaleko Kassel, w kraju związkowym Hesja) została założona przez aliantów w 1947 roku. Zajmuje się gromadzeniem dokumentacji dotyczącej ofiar prześladowań nazistowskich. W roku 2013 archiwum zostało wpisane na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”.
Część zgromadzonych archiwaliów stanowią rzeczy osobiste – przedmioty zabrane ofiarom w trakcie deportacji do obozów koncentracyjnych. W zbiorach znajduje się prawie 3000 przedmiotów osobistych, które powinny trafić do rodzin ich właścicieli. Największą grupę narodowościową wśród właścicieli przedmiotów, obok 30 innych narodowości, stanowią Polacy.
Od trzech lat realizowany jest projekt polegający na zwracaniu pamiątek rodzinom ofiar. Przeprowadzono kwerendę, w celu dotarcia do krewnych ofiar, ale to bardzo trudne zadanie. Udało się odnaleźć już kilkaset takich rodzin. Znaczny udział mieli w tym wolontariusze, którzy prowadzili poszukiwania w wielu różnych krajach – najwięcej w Polsce i w Hiszpanii. Wśród osób społecznie zaangażowanych w odszukiwanie rodzin jest także gostynianin Maciej Gaszek.
Wystawa #StolenMemory (ang. skradziona pamięć) ukazuje znaczenie zwracanych przedmiotów i wzywa do pomocy. Jej celem jest popularyzacja kampanii i pozyskanie kolejnych wolontariuszy.
Źródło: gostyn.pl