Aktualności

Wystawa filatelistyczna „Polska na Olimpjadę”

Koło Polskiego Związku Filatelistów im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu, Klub Zainteresowań „OLIMPIJCZYK” PZF im. Fabiana Bury w Warszawie i Muzeum w Gostyniu serdecznie zapraszająna otwarcie wystawy „Polska na Olimpjadę” ze zbiorów filatelistycznych dr. Romana Babuta we wtorek, 12 maja 2015 roku, o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Muzeum w Gostyniu.

Na 18 ekranach wystawowych zaprezentowane zostaną 4 eksponaty. Wśród rarytasów filatelistyki olimpijskiej zobaczyć będzie można m.in. znaczki wydane z okazji I Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 roku, z jedynym znanym listem ofrankowanym znaczkiem 60 lepton nadanym z Aten do Częstochowy w 1897 roku, unikalne dokumenty związane z Polskim Komitetem Olimpijskim, czy też znaczki i kasowniki poświęcone polskim zdobyczom medalowym. Prezentowane będą też wydawnictwa poczt obozowych z okazji igrzysk jenieckich przeprowadzonych w dwóch obozach Gross Born i Woldenberg w Roku Olimpijskim 1944. Gościem otwarcia będzie właściciel eksponatu dr Roman Babut, filatelista z Warszawy. Ekspozycja będzie czynna do 31 maja. Stanowić będzie też jedną z atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów – Gostyńska Noc ze Sportem.

Dr inż. Roman Andrzej Babut jest prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Olimpijskich AICO, prezesem Klubu Zainteresowań „OLIMPIJCZYK” PZF oraz członkiem honorowym Polskiego Związku Filatelistów. Jest urodzonym Wielkopolaninem i znanym filatelistą warszawskim. Dyplom inżyniera budownictwa lądowego uzyskał w Politechnice Warszawskiej, tytuł doktora nauk technicznych w dziedzinie betonów specjalnych został mu nadany w Polskiej Akademii Nauk w 1984 roku. Od ponad 30 lat zajmuje się zagadnieniami efektywności energetycznej i wykorzystania energii odnawialnej w budownictwie, będąc związany z Krajową Agencją Poszanowania Energii SA oraz Politechniką Warszawską. W ramach swoich kompetencji zainicjował i zarządzał dużymi międzynarodowymi projektami z zakresu oszczędzania energii w budownictwie i przemyśle we współpracy z partnerami z Japonii, Holandii, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii czy Islandii. W Politechnice tworzył od podstaw Centrum Współpracy Międzynarodowej i był m.in. aktywnym organizatorem współpracy polsko-chińskiej.
Będąc znakomitym filatelistą-olimpijczykiem, szefuje Klubowi Zainteresowań OLIMPIJCZYK od 1992 roku. Aktywnie uczestniczy w życiu Polskiego Związku Filatelistów, jest krajowym i międzynarodowym sędzią filatelistycznym FIP. W 2014 roku został wybrany na pierwszego Prezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Olimpijskich (ASSOCIATION INTERNATIONALE DES COLLECTIONNEURS OLYMPIQUE AICO),zrzeszającego 19 klubów kolekcjonerów olimpijskich z całego świata i liczących razem ponad 4000 członów.
Był głównym inicjatorem i organizatorem dwóch znakomitych wystaw filatelistycznych z udziałem międzynarodowych wystawców, które odniosły ogromne sukcesy. Były to wystawy z okazji 90- i 95-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego pt.: „Mistrzowie Filatelistyki Olimpijskiej – Warszawa 2009”, na której gościł Juana A. Samarancha Przewodniczącego, ówczesny przewodniczący MKOl oraz „XXI Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna – Warszawa 2014”. Obydwie ekspozycje zorganizowano w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie. Jako wystawca, sędzia i komisarz uczestniczył w kilkudziesięciu krajowych, międzynarodowych i światowych wystawach filatelistycznych. Czterokrotnie reprezentował polskich filatelistów-olimpijczyków na światowych wystawach filatelistyki olimpijskiej organizowanych z okazji Igrzysk Olimpijskich w Atlancie 1996, Sydney 2000, Atenach 2004 oraz w Pekinie 2008.
Roman Babut zadebiutował jako wystawca młodzieżowy na Europejskiej Wystawie Znaczków Sportowych „Wrocław 1963” . Całe swoje życie filatelistyczne poświęcił zbieraniu, badaniom i wystawianiu w tematach „Polski sport” oraz „Historia i osiągnięcia polskiego ruchu olimpijskiego”. Od pierwszej wystawy w 1963 roku, zdobył na wystawach krajowych i światowych kilkadziesiąt medali, w tym złote FIP i FEPA. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów na temat filatelistyki olimpijskiej i sportowej w prasie filatelistycznej krajowej oraz międzynarodowej, za co został mu przyznany Medal za Zasługi dla Rozwoju Publikacji Filatelistycznych. 
Badał dogłębnie i opracował obszernie dokumentację wydawnictw poczt wojskowych związanych z działalnością sportową i wydarzeniami w niemieckich obozach (niem. Oflag) dla polskich jeńców wojennych – OF VIIA Murnau, OF IIC Woldenberg i OF IID Gross Born. Na ich podstawie opracował eksponat jednoekranowy oraz artykuł o tym samym tytule: „Przetrwać z honorem… Sport i duch olimpijski w obozach dla polskich jeńców wojennych” . Artykuł został przetłumaczony i opublikowany w międzynarodowych czasopismach w sześciu językach angielskim, chińskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim oraz czeskim, a eksponat zdobył złote medale na wystawach światowej „Espana 2004” (FIP) oraz europejskiej „Paris 2004” (FEPA) oraz na licznych krajowych. Podczas „XXI OWF Warszawa 2014” eksponat był pokazywany w Klasie Mistrzowskiej, która odbyła się po raz pierwszy na wystawach filatelistycznych w Polsce.

Źródło: Robert Czub (Muzeum w Gostyniu)

Wróć