Aktualności

Wodewil "Karnawał w Warszawie"

12 października 1930 roku w sali Hotelu Polonia Władysława Jezierskiego wystawiono wodewil „Karnawał w Warszawie” w wykonaniu aktorów-amatorów Koła Śpiewackiego. Autorem wodewilu był znany twórca komedii śpiewanych Cyryl Danielewski. Bilety na spektakl w cenie od 50 groszy do 3 złotych można było wcześniej nabyć w kawiarni hotelowej.

Dekoracje do wodewilu wykonała firma Stanisława Dembińskiego, oprawę muzyczną zapewnił zespół pod dyrekcją Czesława Rybskiego w składzie: Barański, Mrozek (I skrzypce), Żarnowski (II skrzypce), Politowski (bas), Sawicki (harmonia), Mischke (fortepian). Najbardziej w pamięci widzów zapamiętane zostały tańce „Polka strażacka” w wykonaniu Cyprian i Dembińskiego, „Pola Lu” Handkowskiej i Kochowicza, „Cake walk” Walczaka. Po zakończeniu wodewilu odbyła się zabawa taneczna.
Ze względu na duże zainteresowanie widowni, przedstawienie powtórzono 18 października, z którego zdjęcie poniżej prezentujemy.
Osoby rozpoznane na fotografii to: druga od prawej siedzi Wanda Pawłowska, czwarta Helena Łagodzińska. Stoją od prawej: szósty Józef Politowski, siódmy Kalikst Jankowiak, jedenasty Bolesław Mrozek, trzynasty Kazimierz Skrzynecki.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć