Aktualności
Biskup Walenty Dymek w Gostyniu
Na rynku przy pomniku Serca Jezusowego oczekiwały gościa towarzystwa kościelne, organizacje społeczne i młodzież szkolna. W imieniu mieszkańców i dozoru kościelnego powitał biskupa Dymka dyrektor Roman Sura, a córka burmistrza Karola Krawczyka - Zofia wygłosiła powitalny wiersz oraz wręczyła bukiet kwiatów. Przy akompaniamencie dwóch orkeistr (Towarzystaw Powstańców i Wojaków oraz Towarzystwa Kolejarzy) i bisu dzwonów wprowadzono gościa w uroczystej procesji do fary. Po powitaniu przez proboszcza Kazimierza Szreybrowkiego, w odpowiedzi na powitanie biskup Dymek przemówił do parafian z ambony, podkreślając ich szczerość i serdeczny nastrój oraz miłe powitanie. Po odprawieniu nieszporów i modlitw za zmarłych parafian udzielił sakramentu bierzmowania około 500. wiernym. Wieczorem, o godz. 20 w sali Hotelu Polonia Władysława Jezierskiego w udekorowanej sztandarami sali odbyła się wieczornica. W imieniu Ligi katolickiej Walentego Dymka powitał prezes Józef Woziwodzki. Potem swoje krótkie sprawozdania wygłosili kolejno: Akcja Katolicka, Liga Katolicka, Katolickie Towarzystwo Robotników Polskich, Katolickie Koło Abstynentów, Katolickie Koło Abstynentek, Stowarzyszenie Kobiet Pracującyh "Oświata i Praca", Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej, Stowarzyszenie Młodych Polek, Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia św. Wincentego a Paluo, Sodalicja Mariańska Pań, Sodalicja Mariańska Panów, Stowarzyszenie Panów Miłosierdzia a Paulo, Towarzystwo Czeladzi Katolickiej i Parafialny Komitet Niesienia Pomocy Bezrobotnym. Zanim przemówił biskup Dymek, chór farny pod batutą Z. Sawickiego wykonał dwie pieśni. Biskup Dymek podkreślił w swoim wystąpieniu dokonania organizacji gostyńskich będących w ścisłym kontakcie z Kościołem, dał ponadto cenne wskazówki dla dalszej pracy w imię zasad Kościoła Chrustusowego.
Następnego dnia, w rocznicę Konstytucji 3 Maja, w wypełnionej po brzegi gostyńskiej farze,biskup Dymek odprawił uroczyste nabożeństwo, a kazanie o czci Matki Bożej Królowej Korony Polskiej wygłosił ksiądz dyrektor Franciszek Olejniczak. Tego samego dnia w Gimnazjum odbył się "Uroczysty poranek Mariański", w którym wziął udział zacny gość w towarzystwie starosty gostyńskiego Juliusza Wolfartha oraz licznie zgromadzonej młodzieży. Natomiast wieczorem, jak poprzedniego dnia, w sali Hotelu Polonia urządzono akademię, której głównym punktem było wystawienie sztuki "Książę Józef Poniatowski" przez zespół amatorski Towarzystwa Kultury i Sztuki.
W ostatni dzień pobytu odbyła się katechizacja młodzieży szkół powszechnych z Gostynia, Drzęczewa i Dusiny, po czym na probostwie miała miejsce kończąca konferencja dla nauczycieli religii.
Po trzydniowym pobycie w Gostyniu, przeprowadzeniu wizytacji parafii, 4 maja 1932 roku biskup Walenty Dymek w asyście księdza kanonika Kazimierza Szreybrowskiego i kapelana księdza Lucjana Haendschkego udał się na wizytację do parafii w Domachowie.
Na prezentowanym zdjęciu biskup Walenty Dymek przed probostwem farnym w Gostyniu (2 maja 1932 r.). Obok biskupa Dymka stoją: ksiądz Kazimierz Szreybrowski (proboszcz kościoła pw. św. Małgorzaty w Gostyniu, ksiądz Bronisław Siczyński (proboszcz w Strzelcach Wielkich), starosta gostyński Juliusz Wolfarth, Edward Potworowski (ziemianin z Goli, Tajny Szambelan Papieski), ksiądz Jan Ludwiczak (proboszcz w Domachowie). Natomiast pierwszy z lewej strony to ksiądz dyrektor Franciszek Olejniczak.
Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)