Aktualności

Wielkopolska Huta Szkła

Postała w 1926 roku, jej założycielem był właściciel ziemski Stefan Żółtowski ze wsi Węgrowo koło Obornik. W 1931 roku w okresie głębokiego kryzysu gospodarczego w Polsce zaprzestano produkcji z powodu ogłoszenia niewypłacalności. Najpoważniejszym wierzycielem huty był kupiec Józef Jezierski z Gostynia, który stał się jej nowym właścicielem. 

W 1936 roku Józef Jezierski utworzył z Janiną Kuźmińską z Warszawy Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a nazwa huty brzmiała Wielkopolska Huta Szkła – Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dopiero w 1938 roku wznowiono produkcję. Po śmierci Józefa Jezierskiego na początku 1939 roku do spółki przystąpił jego szwagier Ludwik Grzymisławski, z zawodu budowniczy.

Po wybuchu II wojny światowej przerwano pracę i wygaszono wannę szklarską. W czasie II wojny światowej hutę przejęli Niemcy. Niemiecki zarząd powierniczy – wschód (Haupttreuhandstelle-Ost) mianował komisarycznym zarządcą Niemca, Franza Nowaka. W 1940 roku wznowiono produkckję. 29 stycznia 1945 roku komitet miejscowy utworzony w Gostyniu mianował Ignacego Urbaniaka tymczasowym kierownikiem huty. Po kilku dniach powrócił do Gostynia przedwojenny współwłaściciel Ludwik Grzymisławski. Obaj zajęli się wspólnie przygotowaniami do uruchomienia zakładu. 20 sierpnia 1945 roku starosta powiatu gostyńskiego powierzył Ignacemu Urbaniakowi pełnienie obowiązków kierownika huty. Układ kierownik i ówczesny współwłaściciel utrzymał się do połowy 1946 roku. Na podstawie ustawy o nacjonalizacji przemysłu były właściciel musiał hutę opuścić. 

Poniżej prezentujemy klika zdjęć Wielkopolskiej Huty Szkła w Gostyniu.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)



Wróć