Aktualności
W domu dziecka Brockau zostaną one poddane badaniom psychologicznym, które przeprowadzi profesor dr Hildegarda Hetzer…
1 września 1971 roku odłonięto na ścianie frontowej pałacu w Bruczkowie pamiątkową tablicę ku czci germanizownych dzieci polskich z tekstem: W tym domu w okresie okupacji przebywały przywłaszczone przez hitlerowców w celach germanizacyjnych dzieci polskie. Inicjatorem powstania tablicy było ówczesne Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Borku, a jej odsłonięcia dokonał I sekretarz KP PZPR w Gostyniu Czesław Kowalak.
Poniżej prezntujemy zdjęcia z momentu odsłonięcia tablicy w Bruczkowie oraz Hildegardy Hetzer, którą do pracy w Bruczkowie osobiście skierował Reichsführer-SS Heinrich Himmler (Komisarz Rzeszy do Spraw Umacniania Niemieckości). Według własnych wypowiedzi nie wiedziała nic o faktycznych wydarzeniach w sierocińcu w Bruczkowie i została odesłana do Poznania w połowie maja 1942 roku. To, co tam zrobiła, jest niejasne, ale według jej własnych oświadczeń pracowała w obozach dla przesiedleńców SS i zajmowała się „dziećmi podejrzanymi o rasę i genetycznie”. Pod koniec 1944 roku Hetzer zachorowała (?) i przybyła do sanatorium w Ballenstedt w Saksonii-Anhalt. Jesienią 1946 roku opuściła sowiecką strefę okupacyjną. W 1947 roku otrzymała stanowisko kształcenia nauczycieli, została mianowana profesorem w Instytucie Pedagogicznym w Weilburgu. W 1950 roku została profesorem zwyczajnym, a w styczniu 1961 roku otrzymała tytuł profesora psychologii edukacyjnej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Giessen (od 1967 roku należącej do Uniwersytetu w Giessen), gdzie pracowała do 1967 roku do momentu przejścia na emeryturę. Potem będąc już na emeryturze, przez wiele lat, aż do 90. roku życia była wykładowcą psychologii. 4 kwietnia 1972 roku przyznano jej Federalny Krzyż Zasługi I klasy, ponadto w 1979 roku tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Marburgu, w 1982 roku Honorowe członkostwo Niemieckiego Towarzystwa Psychologicznego, w 1984 roku Honorowe Członkostwo w Zawodowym Stowarzyszeniu Psychologów Niemieckich.
Czy Hildegarda Hetzer nie zdawała sobie sprawy będąc osobą wykształconą, w jakim celu skierowano ją do ośrodka w Bruczkowie? Pozostawiamy to bez komentarza...
Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)