Aktualności

Ubezpieczenie Katolickiego Szpitala Świętego Ducha w Gostyniu

Dzisiaj prezentujemy ubezpieczenie od ognia Katolickiego Szpitala Św. Ducha przy ulicy Kościelnej 5 w Gostyniu zawarte 20 grudnia 1938 roku z Zakładem Ubezpieczeń Wzajemnych w Poznaniu oraz wniosek sporządzony przez Jana Małłka z Gostynia reprezentującego Inspektorat Powiatowy Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych i Zakładu Ubezpieczeń Na Życie w Poznaniu dotyczący tej polisy.

Najciekawszy wydaję się być wniosek, gdyż zawiera plan sytuacyjny budynków objętych polisą, a dokładniej samego szpitala (nr 1 na planie), ustępów (nr 2), chlewa i pralni (nr 3) oraz szopy (nr 4). Nadmienić należy, że pierwotny szpital zlokalizowany był od 1301 roku za Bramą Leszczyńską, przy dzisiejszej ulicy 1 Maja, a od 1903 roku kiedy wzniesiono nowy budynek opisywany w polisie mieścił się przy ulicy Kościelnej 5. Obecnie w budynku siedzibę ma gostyńskie Muzeum.

A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o ... Szpitalu i kościele, których już nie ma ... oraz W którym z kościołów w Gostyniu podpiłowano ambonę księdzu, to obejrzyjcie film klikając TUTAJ.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć