Aktualności

Sensacyjne zdjęcia z Borku - Kobieca Służba Pracy Rzeszy

Dziś prezentujemy sensacyjne zdjęcia z Borku z okresu II wojny światowej. Ale najpierw kilka zdań wstępu. Reichsarbeitsdienst (w skrócie RAD), czyli Służba Pracy Rzeszy była organizacją przystosowania obywatelskiego i wojskowego młodzieży w III Rzeszy.

W 1933 po dojściu do władzy przez NSDAP, jej kierownictwo zainteresowało się działalnością Konstantina Hierla, który prowadził działalność wśród młodzieży na rzecz kształtowania postaw obywatelskich poprzez naukę i pracę. Konstantin Hierl na polecenie Adolfa Hitlera został mianowany sekretarzem ds. pracy (Staatssekretär) w Ministerstwie Pracy (Reichsarbeitsministerium). Stworzył on wtedy organizację o nazwie Reichsarbeitsdienst i został jej przywódcą przyjmując tytuł Reichsarbeitsführer.

Organizacją masową stała się w wyniku przyjęcia ustawy o Służbie Pracy Rzeszy (26 czerwca 1935 roku). Ustawa ta nałożyła na młodzież obowiązek świadczenia półrocznej pracy na rzecz państwa niemieckiego. Obowiązek ten ciążył początkowo tylko na młodzieży męskiej (młode Niemki zostały objęte obowiązkiem pracy w ramach Reichsarbeitsdienst po wybuchu wojny we wrześniu 1939 roku). Służba Pracy Rzeszy była traktowana, jako honorowy obowiązek dla narodu niemieckiego, tak więc junacy pracowali nieodpłatnie na rzecz państwa. Po wybuchu II wojny światowej głównym zadaniem Reichsarbeitsdienst stało się wykonywanie prac na rzecz Wehrmachtu, wtedy też RAD zaczęto traktować, jako formację pomocniczą Wehrmachtu. Paramilitarny charakter służby nakazywał noszenie odpowiednich mundurów i nazistowskich oznaczeń. Członkowie Reichsarbeitsdienst nosili mundury w kolorze szarobrązowym z dystynkcjami wskazującymi stopień. Na mundurach mieli także odpowiednią naszywkę identyfikującą jednostkę organizacyjną oraz wskazującą na wykonywane zajęcia. Na rękawach i czapkach mieli symbole RAD: łopatę (oddziały męskie)i kłosy zboża (oddziały żeńskie) ze swastyką. Kobiety w obozie nosiły charakterystyczną broszę, którą spinały kołnierzyk przy koszuli. Podobnie było w przypadku flag dotyczących tych oddziałów (informacje opracowano na podstawie "Zeszytów Swarzędzkich" i wikipedii).

Potwierdzenie tych informacji (m.in. umundurowania, flag) możecie Państwo ujrzeć na  prezentowanych fotografiach. Pokazujemy dziś sensacyjne zdjęcia Kobiecej Służby Pracy Rzeszy (RAD - Reichsarbeitdienst der weiblichen Jugend) w Borku z okresu II wojny światowej.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć