Aktualności
„ROCZNIK GOSTYŃSKI” – NOWE ŹRÓDŁO WIEDZY O PRZESZŁOŚCI REGIONU
Profesor Maćkowiak wespół ze zmarłym niedawno dr. Stanisławem Sroką współredagowali począwszy od 1990 roku przez dwa dziesięciolecia „Grabonoskie Zapiski Regionalne”. To właśnie na łamach tego periodyku pojawiały się cyklicznie najważniejsze wyniki badań nad przeszłością południowo-zachodniej Wielkopolski, w tym także ziemi gostyńskiej. Krótkie teksty przyczynkarskie trafiały też na łamy „Gazety Gostyńskiej”, później „Nowej Gazety Gostyńskiej”. Oba te periodyki już się nie ukazują. Możliwości, które stwarzały regionalistom, sprawiły, że aktywność lokalnych badaczy rosła, a grono się powiększało. Stąd też inicjatywa powołania nowego pisma, które pozwoli upowszechnić efekty pracy pasjonatów historii ziemi gostyńskiej.
Jak zaznacza wydawca w artykule wstępnym, do druku kwalifikować będzie przede wszystkim teksty oryginalne, nigdzie dotąd niepublikowane. „Jesteśmy również zainteresowani pozyskiwaniem nowych materiałów źródłowych” – czytamy. Do współpracy redakcja zaprasza zarówno autorów z dorobkiem naukowym, jak i debiutantów.
Każdy numer „Rocznika” ma zawierać nie tylko prace wyposażone w aparat naukowy, ale także varia, dokumenty, pamiętniki, wspomnienia i recenzje. W oddzielnej rubryce publikowane będą niegdzie dotąd niedrukowane zdjęcia pochodzące z zasobów portalu historycznego gaso-gostyn.pl.
Zgodnie z tą koncepcją zbudowany jest inauguracyjny numer „Rocznika Gostyńskiego”. Oprócz archiwalnych zdjęć znalazło się w nim miejsce na 11 artykułów. Spis treści dostępny jest na stronie internetowej http://bit.ly/1pavYHX.
„Rocznik” wydawany jest w formacie B5 na papierze offsetowym. Do części tekstów dołączono zdjęcia i grafiki. Pierwszy numer liczy 122 strony. Na okładce umieszczono fotografię siedziby wydawcy – budynek dawnego „szpitalika” mieszczący się w Gostyniu przy ul. Kościelnej 5.
Tam właśnie można nabyć nowe pismo. Egzemplarz kosztuje 10 zł. Istnieje też możliwość otrzymania „Rocznika” drogą pocztową – zainteresowani powinni skontaktować się z Muzeum w Gostyniu, tel. 655721297, e-mail: muzeum@gostyn.pl.
Źródło: Muzeum w Gostyniu
Bliższe informacje: Robert Czub, Dyrektor, tel. 655721297