Aktualności

Restytucja Towarzystwa Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu

Powstanie Wielkopolskie wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku, w Gostyniu decyzję o zbrojnym przystąpieniu do działań przeciwko Niemcom Powiatowa Rada Ludowa podjęła podczas obrad trwających w nocy z 6 na 7 stycznia 1919 roku. W dwudziestoleciu międzywojennym bardzo uroczyście obchodzono każdą rocznicę Powstania, trwało to do 1939 roku.

Po II wojnie światowej nastał ciężki okres dla weteranów Powstania. Władze Polski Ludowej oceniały je negatywnie jako ruch nacjonalistyczny. Dopiero przemiany Polskiego Października spowodowały, że Powstaniu zaczęto przywracać należną rangę. Świadczyło o tym ustanowienie w 1957 roku Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego.

Po latach przymusowego nieistnienia, w styczniu 1957 roku dokonano restytucji Towarzystwa Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu. Aktu tego dokonano na cmentarzu parafialnym, nad grobami poległych powstańców wielkopolskich (zdjęcia - "Gostyń po 1945").

Źródło: Robert Czub ("Dlaczego gostynianie obchodzą rocznicę powstania wielkopolskiego 7 stycznia ?", "Dowódca Powstania Wielkopolskiego Stanisław Taczak w Gostyniu")

Obchody przyłączenia się Gostynia do Powstania Wielkopolskiego zaplanowano na 7 stycznia 2015 r. - w rocznicę wymarszu batalionu ochotników w kierunku Ponieca.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki ( GaSo )

 

Wróć