Aktualności

Poszukiwania rodziny Krystyny Wywijas

Współpracując z Arolsen Archives – Międzynarodowym Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich, rozpocząłem kolejne poszukiwania. Małgorzata Przybyła z Arolsen Archives zwróciła się z kolejną prośbą. W zasobach tej instytucji są pamiątki po Krystynie Wywijas (występuje także pod nazwiskiem Wywias).

Udało się ustalić, że Krystyna Wywijas (Wywias) urodziła się 22 lipca 1924 roku w Ostrowie. Jej rodzicami byli Antoni Wywijas (syn gospodarza Andrzeja Wywijasa z Rzetni i jego żony z domu Kowalek), urodzony 10 maja 1894 roku w Rzetni z zawodu telefonista oraz Stanisława Grzesiak (córka robotnika Marcina Grzesiaka i jego żony Elżbiety z domu Wysoczyńska) urodzona 12 listopada 1898 roku w Jelitowie. Rodzice Krystyny zawarli związek małżeński 7 maja 1920 roku w Ostrowie, a świadkami na ich ślubie byli robotnik Marcin Grzesiak (lat 50) i policjant Stanisław Mrowiński (lat 52). Antoni Wywijas – ojciec Krystyny, zmarł 6 czerwca 1984 roku w Rzetni, co zarejestrował Urząd Stanu Cywilnego w Kępnie (nr 169/84). Z odnalezionych dokumentów wynika, że Krystyna Wywijas przebywała w więzieniu gestapo w Hamburgu. Z karty ewidencji z alianckiego obozu zbornego dla dipisów, czyli osób które przeżyły wojnę, wypisanego 29 listopada 1945 roku w brytyjskiej strefie okupacyjnej w Lubece wynika, że wyraziła chęć powrotu do Polski, a dokładniej do Ostrowa.
Wśród pamiątek do przekazania są: Kenntarte Krystyny Wywijas (Wywias) oraz zdjęcie mężczyzny o imieniu Karl (źródło: Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich).
Każda informacja, każda wzmianka zostanie sprawdzona i pomoże w odszukaniu jej rodziny.
Informacje prosimy przekazywać drogą elektroniczną na adres gaso@gaso-gostyn.pl lub pod numer telefonu 500-023-872 (Maciej Gaszek).

Info: Maciej Gaszek

 

 

Wróć