Aktualności

polegli1939.pl

Inspiracją do zrealizowania projektu polegli1939.pl była historia rodzinna, a precyzyjniej brak informacji co do miejsca pochówku członka rodziny, który zginął podczas walk w Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Zrodziły się przy tym pytania stricte naukowe: czy zgromadzenie możliwie pełnych danych dotyczących konkretnych osób w przestrzeni i czasie, związanych m.in. z działaniami zbrojnymi umożliwia odkrywanie nieznanych dotąd faktów, jak trasy przemarszu, lokalizacje potencjalnych miejsc zgonu lub pochówku żołnierzy. Ponadto, czy opracowanie przestrzennej bazy danych pozwoli na analizy zmierzające do zestawiania kwestii taktyki i uwarunkowań przyrodniczych z przebiegiem bitew i ich skutków demograficznych.

Kwestie te stały się impulsem do opracowania platformy umożliwiającej pozyskiwanie, weryfikowanie, gromadzenie oraz udostępnianie danych o polskich żołnierzach poległych w konfliktach zbrojnych. Celem projektu jest również jak najszersze zaktywizowanie wszystkich zainteresowanych do wspólnego budowania bazy osób poległych i zaginionych. Umożliwi to pozyskanie informacji, a w konsekwencji poznanie losów osób, które do dziś nie doczekały się należytego upamiętnienia.

Twórcą projektu polegli1939.pl jest Mateusz Zawadzki - asystent w Katedrze Geomatyki i Kartografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest magistrem historii i doktorem nauk o Ziemi w zakresie geografii, specjalistę w zakresie systemów informacji przestrzennej. W badaniach naukowych zajmuje się geografią historyczną oraz wykorzystaniem GIS w badaniach.

Portal www.gaso-gostyn.pl został oficjalnym partnerem projektu polegli1939.pl.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

Wróć