Aktualności

Pałac Potworowskich w Goli

Pałac we wsi Gola, w powiecie gostyńskim, należący do Potworowskich, został wybudowany w 1827 roku przez starostę kościańskiego Andrzeja Potworowskiego herbu Dębno, a dokładniej został ukończony po kupnie przez niego posiadłości od Ignacego Radolińskiego. To budowla jednopiętrowa, wzniesiona w rzucie poziomym w formie regularnego prostokąta, środkową jej część dzielą pilastry z głowicami kompozytowymi.

Pola między oknami parteru i piętra wypełniono płaskorzeźbionymi festonami kwiatowymi, a narożniki pałacu ujęto szerokimi lizenami, czyli płaskimi, pionowymi występami w murze zewnętrznym. Na attyce umieszczono herb Potworowskich. Środek pałacu zajmuje westybul - obszerny, reprezentacyjny przedpokój, przedsionek przy wejściu ze schodami prowadzącymi do pokojów na piętrze. Poza westybulem od strony parku są dwa salony z wejściem na taras. Lewą część rezydencji zajmują trzy mniejsze pokoje, a prawą wielka sala jadalna, oświetlona z trzech stron.

W pokojach dawniej mieściło się wiele cennych, starych mebli oraz dzieł sztuki, na ścianach wisiały obrazy Malczewskiego, Axentowicza, Wyczółkowskiego, Kossaka, Augustynowicza, Hoffmana, a także stare sztychy Norblina, Smuglewicza, Matejki. Zgromadzono także wiele cennych pamiątek dotyczących dziejów ziemi gostyńskiej.

Potworowskich odwiedzało mnóstwo sławnych osób, dłuższy czas gościł tam Julian Klaczko (właśc. Jehuda Lejb) , który w Goli w 1849 roku napisał Hegemonię, a ponadto Henryk Szuman (polski działacz społeczny i polityczny, prawnik), Kazimierz Kantak (polski działacz polityczny i społeczny, rentier), Karol Marcinkowski (polski lekarz, społecznik, filantrop, inicjator budowy Hotelu Bazar w Poznaniu), Maciej Mielżyński, który wspólnie z Gustawem Potworowskim, kierowali życiem narodowym i społecznym Wielkopolski w okresie zaborów. W latach późniejszych na zaproszenie Tekli i Edwarda Potworowskich przybywali do Goli między innymi Prymas Polski August Hlond, prezydent Ignacy Mościcki, generał Józef Dowbor-Muśnicki.

Opracowano na podstawie notatek,sapisków, kronik z końca XIX i początku XX wieku.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć