Aktualności

Niemiecki as pancerny z Babkowic

Karl Altmann urodził się 5 lipca 1919 roku we Frauendorf, czyli Babkowicach w powiecie gostyńskim (niem. Kreis Gostingen). Po ukończeniu szkoły, od 16 roku życia był pasterzem w Karolewie (niem. Katzhof). 3 grudnia 1940 został wcielony do Wehrmachtu, ukończył szkolenie w Kolbergu (pol. Kołobrzeg). W pierwszym kwartale 1941 roku Karl Altmann wraz z innymi rekrutami wcielony został do Kompanii Niszczycieli Czołgów (Pz. Jäger Kompanie), która po zakończeniu kampanii bałkańskiej przygotowywała się do nowych zadań.

Karl Altmann od samego początku brał udział w kampanii wschodniej wraz ze swoją jednostką jako strzelec działa przeciwpancernego Panzerjäger 1. Przeszedł swój chrzest bojowy i wziął udział w zwycięskim natarciu Grupy Armii „Południe” na Rostów, a potem w ciężkiej bitwie obronnej zimy 1941/42 roku. Jako strzelec czołgu obsługiwał działo przeciwpancerne 47 mm. Podczas ataku na pozycje radzieckie na rzeką Mius, przy wsparciu artylerii i lotnictwa, udało mu się zniszczyć osiem czołgów nieprzyjaciela w ciągu jednego dnia, umożliwiając piechocie niemieckiej utrzymanie pozycji. W ofensywie 1942 roku Altmann zniszczył kolejnych dziesięć czołgów w kotle Charkowskim, pod Donieckiem, nad  Donem i na pozycjach pod Stalingradem. 29 sierpnia 1942 roku Rosjanie jedenastoma czołgami przebili się  przez barykadę pod Stalingradem. Z ukrycia ostrzeliwali pozycje niemieckie, uniemożliwiając zaopatrzenie całej dywizji. Altmann podczas długiej wymiany ognia zniszczył osiem czołgów, podczas gdy pozostałe zostały zniszczone przez inne załogi niemieckie. Za ten atak został odznaczony Złotym Krzyżem Niemieckim i awansowany do  stopnia kaprala.

Został wielokrotnie odznaczony. We wrześniu 1941 roku otrzymał EK II (Krzyż Żelazny II kl.), 23 października 1941 roku srebrną odznakę szturmową, 25 grudnia 1941 roku EK I (Krzyż Żelazny I kl.). W walkach wokół Stalingradu łącznie zniszczył jako strzelec 26 czołgów oraz jeden czołg obrzucając go granatami. Dzięki tym zasługom w listopadzie 1942 roku otrzymał Krzyż Niemiecki w Złocie i został awansowany do stopnia kaprala. Został ranny w udo i nos, za które otrzymał odznakę za rany w kolorze czarnym. Po rekonwalescencji i urlopie nie mógł już wrócić do Stalingradu i brał udział w bitwach nad Donem. Potem po reorganizacji jego dywizji trafił do Francji. Czy przeżył II wojnę światową, tego nie wiemy. Może kiedyś uda się to ustlić.

Portal www.gaso-gostyn.pl nie propaguje idei nazistowskich, faszystowskich, komunistycznych i totalitarnych ani jakichkolwiek innych, jakimikolwiek by nie były. Nie wyraża również naszych poglądów i przekonań, a materiały ukazane mają charakter historyczny, edukacyjny.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć