Aktualności

Niektóre zdjęcia mają ponad 100 lat

Zachęcamy do obejrzenia nowych zdjęć z serii "Gostyń do 1945". Na pierwszej fotografii aptekarz Bronisław Pruski. W 1883 roku za 130 000 mk odkupił Aptekę pod Esculapem w Gostyniu, którą prowadził do  20 listopada 1939 roku, tj. do dnia  jej konfiskaty przez Niemców. Potem wraz z rodziną został wysiedlony do Generalnego Gubernatorstwa, a aptekę przejął Niemiec Kurt Hein, który przeniósł ją z domu Rynek 16 do narożnikowej kamienicy, dawnej siedziby Banku Pożyczkowego (obecnie kamienica poddawana jest rewitalizacji). 

Po śmierci Heina do końca wojny apteką zarządzał Paweł Kornau. Po zakończeniu wojny aptekę odzyskał powracający z wysiedlenia Bronisław Pruski, uruchomił ją w 1945 roku i prowadził do śmierci w 1948 roku.

Na kolejnych zdjęciach: mieszkańcy Gostynia, zdjęcie wykonano 25 maja 1911 roku w lesie golskim, Zofia i Henryk Hejnowicz (założyciel zakładu i sklepu jubilersko-zegarmistrzowskiego, fotografię wykonano w grudniu 1937 roku), zakład obuwniczy Maxa Muszyńskiego przy ulicy Kolejowej i  Drogeria Zamkowa w okresie międzywojennym.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć