Aktualności
Może ktoś rozpozna to zdjęcie i pomoże mi rozszyfrować?
Niestety...choć udało mi się zbudować imponujące drzewo genealogiczne Ciekańskich, nie mogę powiązać nazwisk z drzewa z twarzami na tej i innych starych fotografiach! Ponieważ jest to zdjęcie zbiorowe, grupujące 4 pokolenia Ciekańskich, może ich potomkowie również mają kopie i będą coś więcej wiedzieć ?
Co wiem: po lewej od jubilatów siedzi syn Jan z żoną, w grupie stoją córki Jana, poznaję jednego z zięciów, stoi też wdowa po synu Piotrze z córką.
Domyślam się, że są tu synowie Franciszek, Marcin, (Antoni?), może ich żony i dzieci. Przypuszczalnie są tam też córki: Jadwiga, Agnieszka, Marianna, (Krystyna?, Helena?), ich mężowie, dzieci, może wnuki.Pradziadek Marcin miał brata Tomasza Ciekańskiego, który też miał sporo dzieci, więc może na grupowym zdjęciu są jacyś jego bratankowie czy bratanice, może Marianna, Stanisław, Jan, Ewa...
Trochę danych: pradziadek Marcin wyjechał “na saksy“ do Altenessen, gdzie w 1891 roku poślubił Heleną Walińską, tam też urodziły się ich starsze dzieci, po powrocie chyba mieszkali w okolicach Wschowy, może w Szelejewie, potem na pewno w Starej Krobi, a na emeryturę osiedlili się w Gostyniu.Ich synowie Jan, Marcin i Franciszek byli powstańcami wielkopolskimi, Piotr zginął w 1939, Franciszek w młodości mieszkał koło Wschowy, a potem w Krobi, Jan z rodziną osiadł w Katowicach. O córkach wiem niewiele, ale mam ich zdjęcie zrobione jakieś 20 lat wcześniej. Sądząc po strojach są zamężne, mogą to być Marianna, Rozalia i Krystyna, ale pewna nie jestem.
Ta gałąź Ciekańskich (lub Czekańskich) od XVIII wieku mieszkała nidaleko Gostynia: Szelejewo, Domachowo, Drogoszewo, Pogorzela, Stara Krobia. Stare zapisy kościelne znalazłam w parafii Strzelce Wielkie, a dokumenty cywilne w USC Piaski (wtedy Sandberg).
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Alina
Informacje proszę kierować drogą elektroniczną na adres AluniaChoj@protonmail.com