Aktualności

Wikariusz gostyńskiej fary - więzień obozów koncentracyjnych

Jan Kaczór był synen Jana i Józefy z domu Szczerba. Urodził się 5 listopada 1911 roku w Wittenbergu w Niemczech. Tam w wieku 6 lat rozpoczął naukę. Po powrocie do Polski rodzina Kaczórów zamieszkała na Wildzie w Poznaniu, gdzie Jan uczył się w szkole powszechnej, a po jej zakończeniu  wstąpił do Gimnazjum im. Jana Kantego.

Po przeprowadzce rodziny w 1924 roku do Kościana kontynuował naukę w Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki, które ukończył zdaniem matury w 1929 roku. 

Potem wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, a studia teologiczne ukończył w Seminarium Duchownym w Poznaniu.Po święceniach kapłańskich, które otrzymał 17 czerwca 1934 roku z rąk księdza Kardynała Prymasa Augusta Hlonda, podjął pracę jako wikariusz w Chojnicy, Ostrzeszowie, Miejskiej Górce i Gostyniu.

Wybuch II wojny światowej zastał księdza Kaczóra w Gostyniu, gdzie w 19139 roku został po raz pierwszy aresztowany. Drugi raz aresztowano go 12 marca 1940 roku i umieszczono w obozie przejściowym dla księży w Bruczkowie. Hitlerowcy więzili tam 56 polskich księży i 12 zakonników. 58 z nich zostało wywiezionych do obozu koncentracyjnego w Buchenwald, wśród nich znalazł się także ksiądz Jan Kaczór. 8 grudnia 1940 roku został przeniesiony do obozu koncentracyjnego w Dachau, nadano mu numer obozowy 21929. Po wyzwoleniu obozu w dniu 29 kwietnia 1945 roku podjął pracę pielęgniarza w szpitalu, potem z polecenia księdza Biskupa Franciszka Jedwabskiego został duszpasterzem Polaków w Trier w Nadrenii-Palatynacie przy granicy z Luksemburgiem.

W 1946 roku powrócił do Polski i został wikariuszem w Zbąszyniu, 15 lutego 1947 roku został administratorem parafii św. Jana Ewangelisty w Ołoboku, skąd po 16 latach został przeniesiony do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubaszu. Po przejściu na emeryturę w 1984 roku zamieszkał w Czarnkowie. 17 czerwca 1999 roku otrzymał tytuł Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Poznaniu. Zmarł 2 maja 2002 roku, uroczystości pogrzebowe odbyły się 7 maja w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Czarnkowie, a przewodniczył im ksiądz Arcybiskup Metropolita Poznański, Stanisław Gądecki. Ksiądz Jan Kaczór został pochowany na cmentarzu komunalnym w Czarnkowie.

Poniżej zdjęcie księdza Jana Kaczóra, wykonane w marcu 1940 roku roku, a więc krótko przed aresztowaniem i przewieziem go do obozu przejściowego w Bruczkowie.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć