Aktualności
Kościół w Starym Gostyniu
Kościół i obraz Najświętszej Panny w Starym Gostyniu
Przy drodze kolejowej między Lesznem a Jarocinem, leży miasto Gostyń, słynne na całe Księstwo Poznańskie cudownym obrazem Najświętszej Panny, prześlicznym kościołem i opuszczonym obecnie klasztorem OO. Filipinów. Pierwotna siedziba gostyńskich dziedziców położona wśród pagórków o pięć kilometrów od miasta na północny zachód, nazywa się Starym Gostyniem. W uroczej tej wiosce istnieje od niepamiętnych czasów kościół parafialny, pod wezwaniem św. Marcina. Ponieważ jednak nie miał odpowiednich dochodów, więc Mikołaj Przedpełkowicz, wojewoda kaliski, a dziedzic Gostynia, przeznaczył w XIV wieku dla tego kościoła wszystkie dochody Starego Gostynia. Z woli fundatora proboszczami Starego Gostynia byli przez całe pięć wieków OO. Benedyktyni z klasztoru lubińskiego; oni też opiekowali się szpitalem i kościołem świętego Ducha.
W wielkim ołtarzu starogostyńskiego kościoła znajduje się piękny, na płótnie malowany obraz Najświętszej Panny, trzymającej na prawej ręce Pana Jezusa, w lewej berło. Nadziemska powaga i macierzyńska dobroć przebija z twarzy Najświętszej Dziewicy: Boska Dziecina z rączką do błogosławieństwa wyciągniętą, zdaje się wszystkich do Siebie wołać, aby ich módz łaskami swemi obsypać. Rzeczywiście nie jedna łaska spłynęła z tego obrazu na wierne sługi Maryi, świadczą o nich liczne wota i ofiary, które dotąd zdobią ołtarz Najświętszej Bogarodzicy.
Z poźniejszych czasów nie ma żadnego śladu łask otzrymanych w Starym Gostyniu. Nie ma o tem nic dziwnego. Były to bowiem czasy, przepełnione nieszczęściami kraju i wojennymi rozpuchami.
Po skasowaniu przez rząd OO. Benedyktynów, zarząd parafii strogostyńskiej przeszedł w ręce świeckich księży proboszczów.
Minęło niedawno 613 lat od założenia szpitala katolickiego i fundacyi probostwa w Starym Gostyniu. Dałby Bóg, aby w wieku bieżącym wzmogła się cześć dla Najświętszej Panny w Starym Gostyniu i ufność w jej cudowną i macierzyńską nad nami opiekę, a nie zabraknie przytym starożytnym Jej obrazie nowych łask i błogosławieństw Bożych (pisownia oryginalna).
Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)