Aktualności
Kółko teatralne w gostyńskiej „Kani”?
Po ustaniu działań wojennych odżyła, szczególnie wśród młodzieży, chęć rywalizacji sportowej, powstały w Gostyniu tzw. związki klubów sportowych, wśród których prym wiedli zawodnicy i działacze przedwojennej „Kani”. 6 października 1945 roku połączono te związki w jeden organ sportowy pod nazwą KKS, czyli Kolejowego Klubu Sportowego. Nawiązując do tradycji przedwojennych, 2 lutego 1947 roku do nazwy Kolejowy Klub Sportowy dodano „Kania”. Pierwszy raz po II wojnie światowej drużyna piłkarska zaistniała 13 marca 1946 roku, wtedy została wpisana do rejestru drużyn zrzeszonych w Poznańskim Związku Piłki Nożnej, gdzie w tym samym roku po wygranej z „Obrą” Kościan zdobyła mistrzostwo klasy C.
W archiwalnych, powojennych zapiskach zatem spotykamy nazwę KKS (Kolejowy Klub Sportowy), KKS „Kania”, ale także KS ZZK „Kania”, czyli Klub Sportowy Związku Zawodowego Kolejarzy.
Powojenny sport, to przede wszystkim zawody na świeżym powietrzu, w Gostyniu nie było wówczas dużej hali gimnastycznej, poza tą znajdującą się w Liceum Ogólnokształcącym, którą udostępniano zawodnikom „Kani” tylko dwa razy w tygodniu. Poza tym zima była okresem martwym dla sportowców klubu, dlatego aby zatrzymać młodzież w klubie, zarząd wpadł na pomysł utworzenia nowej sekcji i w grudniu 1947 roku powstało kółko teatralne. Debiut nowej sekcji miał miejsce 3 lutego 1948 roku. W sali Kina „Słońce” wystawiono „Pełną humoru rewię”, bilety kosztowały 80, 100 i 120 złotych, przedsprzedaż biletów odbywała się firmie Zybera przy ulicy Kolejowej. Spektakl cieszył się ogromnym powodzeniem, w lutym 3 razy odegrano rewię w Gostyniu, w kwietniu ponownie gostyńska publiczność oklaskiwała popisy sportowców-aktorów, a wyjazdowe przedstawienia odegrano w Poniecu i Śremie. Zysk ze wszystkich spektakli zasilił budżet klubu.
Może działacze obecnego klubu nawiążą do tradycji swych poprzedników i przygotują wraz z zawodnikami rewię … poza boiskiem.
Poniżej prezentujemy plakat z 3 lutego 1948 roku informujący o rewii przygotowanej przez sportowców „Kani” w Gostyniu i z 5 kwietnia 1948 roku w Śremie.
Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)