Aktualności
Kobiety na wojnie
Kobiece formacje wojskowe funkcjonowały przy większości armii biorących udział w walkach na frontach II wojny światowej. Ich wkład w wysiłek wojenny jest często pomijany. Przeciwstawiły się temu rekonstruktorki ze Zlotu w Podrzeczu i chcą przybliżyć publiczności rolę kobiet w trakcie działań wojennych.
Pierwsza część pokazu, będzie poświęcona umundurowaniu kobiet w służbie US Army, III Rzeszy, Armii Czerwonej i oczywiście Wojska Polskiego. Poza samą prezentacją munduru uczestniczki pokazu obiecują mówić o jego kontekście historycznym. Każda wojskowa formacja kobieca posiadała przynajmniej kilka różnych sortów mundurowych, poczynając od mundurów polowych przeznaczonych do pracy w warunkach przyfrontowych, przez mundury wyjściowe noszone podczas przepustek i ceremonii, kończąc na umundurowaniu specjalistycznym np. pielęgniarek, czy kobiet służących na pokładzie samolotu lub statku – mówi Emi Weiss z V for Victory koordynatorka pokazu. Będzie co pokazać, bo jak informują organizatorki mundury przechodziły wiele transformacji. Zmieniały się kolory, fasony, materiały czy dodatki.
Pokaz nie będzie ograniczał się wyłącznie do mundurów, lecz zwróci uwagę na pracę kobiet w czasie wojny. Będzie można zobaczyć musztrę kobiet, sposób zakładania maski gazowej, czy sposób obsługi radia. Towarzyszyć temu będzie interesujący, opatrzony anegdotami komentarz prezenterek. Pokaz nie jest typowym pokazem mody. Naszym celem jest przekazanie pewniej wiedzy osobom zainteresowanym – dodaje Emi. Panie z wielką pieczołowitością i starannością oraz pełnym poszanowaniem dla munduru starają się odtworzyć go jak najwierniej, poświęcając na to wiele czasu i energii. Warto to zobaczyć.
Pokaz cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Weźmie w nim udział około 30 rekonstruktorek przeróżnych formacji min. Army Nurse Corps (ANC), Deutsches Rotes Kreuz (DRK), Armi Czerwonej, Australian Women’s Army Service, Flak Helferin, Pomocniczej Służby Kobiet czy 1. Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater. Pokaz odbędzie się w sobotę 12 lipca 2014 o godzinie 19.00. na terenie Strefy Militarnej Zapraszamy.
Źródło: Krzysztof Marzec ( Historia Militaris )
Foto: Maciej Gaszek ( z archiwum www.gaso-gostyn.pl )