Aktualności
Kasyno i zakład Sióstr Miłosierdzia
Jesienią 1835 roku powstała myśl, a 10 grudnia u Gustawa Potworowskiego w Goli podpisano statut tak zwanego Kasyna Gostyńskiego. W 1837 roku rozpoczęto budowę siedziby kasyna, którą ukończono w październiku 1841 roku. Na zebrania do nowej siedziby zjeżdżało ziemiaństwo wielkopolskie. W lutym 1846 roku władze pruskie dokonały likwidacji Kasyna Gostyńskiego.
W 1848 roku wybuchła cholera trwająca do 1849 roku. Choroba nie oszczędziła żadnego stanu ani wieku, siała spustoszenie szczególnie wśród uboższych. Cholera zaczęła ustawać, gdy Siostry Miłosierdzia otoczyły opieką chorych. W Wielkopolsce powstało kilka zakładów leczniczych. W sierpniu 1849 roku, jeszcze w czasie trwania cholery, za stawiennictwem Gustawa Potworowskiego, Stanisława Chłapowskiego, Edmunda Bojanowskiego i Kajetana Morawskiego i innych zacnych obywateli przybyły z Poznania do Gostynia trzy Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Zamieszkały w siedzibie kasyna i powierzono im opiekę nad chorymi, jednocześnie zapewniając dostęp do lekarstw i opatrunków. Zakład, czyli szpital otwarto 21 sierpnia 1849 roku, który urządzono na 40 łóżek. Na czele zakładu stanął Stanisław Chłapowski. Po ustaniu cholery postanowił nadal przyjmować chorych, otoczył także opieką sieroty po zmarłych rodzicach w wyniku pandemii cholery, a także inne dzieci, którym umożliwiono naukę podstawowych przedmiotów, religii, robótek ręcznych, gotowania i prac domowych. 1 lipca 1850 roku połączono zakład z ochronką w Gostyniu, a właścicielem był Stanisław Chłapowski.
26 lutego 1857 roku kontraktem notarialnym sporządzonym u notariusza Pawła Gregora w Poznaniu, Stanisław Chłapowski i jego żona Henryka z Morawskich Chłapowska sprzedali zakład trzem Siostrom Miłosierdzia z Poznania: Teresie Ostrowskiej, Paulinie Strzyżyńskiej i Sewerynie Morawskiej. Kontrakt opiewał na 3000 talarów. Początkowo zakład utrzymywał się z opłat otrzymanych za pielęgnowanie chorych oraz z regularnie wpływających funduszy stałych zadeklarowanych przez ziemiaństwo z powiatu gostyńskiego oraz z pieniędzy i żywności ofiarowanych przez mieszkańców Gostynia i okolicznych wsi. 25 maja 1907 roku hrabia Marceli Żółtowski z Godurowa zakupił kilka parceli ziemi i podarował do użytkowania zakładowi, natomiast w akcie z dnia 28 marca 1908 roku jako właściciel zakładu chorych i ziemi został wpisany Instytut Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie. Rząd pruski, który niechętnie patrzył na wszystko co polskie i katolickie, nie zapomniał o zakładzie chorych prowadzonym przez Siostry Miłosierdzia w Gostyniu, stawiał trudności i przeszkody, że mimo wysiłków szpital nie mógł się rozwijać. Dopiero za czasów przełożonej siostry Cecylii Klewicz udało się zakład nadbudować i przebudować urządzając z niego jak na ówczesne czasy nowoczesny szpital, głównie dzięki ofiarności ziemiaństwa, obywateli Gostynia i w dużej mierze wiejskiego społeczeństwa. Budynek stał się ozdobą nie tylko miasta, ale także całego powiatu.
17 sierpnia 1924 roku dla uczczenia 75-lecia Zakładu Sióstr Miłosierdzia w Gostyniu w ogrodzie Strzelnicy odbyła się „Wielka Wenta” połączona z koncertem Orkiestry Koła Miłośników Muzyki. Tydzień później, w niedzielę 24 sierpnia odprawiono w kaplicy Najświętszego Serca Jezusa przy zakładzie chorych uroczyste nabożeństwo z okolicznościowym kazaniem. Kolejnym punktem jubileuszu było wystawienie przedstawienia, które poprzedził wykład „O powstaniu Zakładu Sióstr Miłosierdzia”.
Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)