Aktualności

Irena Chmielewska z domu Jagodzińska

Mamy nowe informacje w sprawie poszukiwania rodziny Ireny Jagodzińskiej - więźniarki obozów koncentracyjnych w Ravensbrück i Neunegamme. Poniżej przestawiamy to co do tej pory udało nam się ustalić.

Irena Jagodzińska urodziła się 8 czerwca 1916 roku we Wrześni, jej rodzicami byli Czesław Jagodziński i Julianna z domu Wiśniewska. Ostatnim miejscem pobytu przed aresztowaniem był prawdopodobnie Poznań. Trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie nadano jej numer obozowy 37495, skąd następnie została przeniesiona do jednego z podobozów obozu koncentracyjnego KL Neungamme. Pod koniec II wojny światowej została uratowana przez Szwedzki Czerwony Krzyż. W transporcie tzw. "Białymi Autobusami" dostała się do Szwecji. 20 października 1945 roku opuściła Szwecję i udała się do Polski.

9 listopada 1946 roku wyszła w Poznaniu za mąż za Leona Chmielewskiego. Leon Chmielewski urodził się 1 czerwca 1912 roku w Chorzempowie, jego matką była Marta. Leon był pracownikiem kolei.

Potem zamieszkali w budynku kolejowym w Rzepinie, gdzie Leon kontynuował pracę zawodową. Byli prawdopodobnie bezdzietni. Irena Chmielewska (z domu Jagodzińska) zmarła 21 lipca 1983 lub 1988 roku i została pochowana na cmentarzu komunalnym w Rzepinie. Na jej płycie nagrobnej napisano "była więźniarka hitlerowskich obozów koncentracyjnych 1943-1945". Mąż Ireny, Leon zmarł 1 czerwca 1994 roku. Małżonkowie spoczywają w wspólnej mogile na cmentarzu komunalnym w Rzepinie.

Czy Irena miała rodzeństwo? To pytanie i najważniejsza teraz dla nas zagadka. Wiemy, że dalsza (a może bliższa) rodzina mieszka we Wrześni. W najbliższych nawiążemy z nimi kontakt.

Jeśli ktoś z Państwa posiada informacje o Irenie Jagodzińskiej, jej losach powojennych, a może zna jej rodzinę, to prosimy o informacje drogą elektroniczną na adres gaso@gaso-gostyn.pl lub telefoniczne (Roman Wójcicki - 797 680 502, Maciej Gaszek - 500 023 872).

Info: Maciej Gaszek & Roman Wójcicki



Wróć