Aktualności

60 lat "Hutnika"

Zakładowy Dom Kultury „Hutnik” w Gostyniu nazwany początkowo "Domem Hutnika", choć w prasie można także natknąć się na "Dom Hutnika Szklarskiego", został pobudowany w okresie rozbudowy Wielkopolskiej Huty Szkła trwającej od 1959 do 1963 roku. Placówka została oficjalnie oddana do użytku 22 lipca 1962 roku.

Działalność kulturalno-oświatowa została zainaugurowana wcześniej balem sylwestrowym 31 grudnia 1961 roku w budynku, który nie został wówczas jeszcze ukończony. Wielkopolska Huta Szkła istniejąca od 1922 roku (pisaliśmy już kilkanaście dni temu o jubileuszu 100-lecia tego zakładu) została rozbudowana do nowoczesnego zakładu, tym samym czasie oprócz budowy „Hutnika” powstało osiedle mieszkaniowe dla pracowników huty. Dzięki mecenatowi Wielkopolskiej Huty Szkła na parterze „Hutnika” powstała sala kinowo-widowiskowa na 300 miejsc wraz z zapleczem w postaci garderoby dla aktorów i pomieszczeń pomocniczych, zaczęła rozwijać się działalność kulturalno-oświatowa. W 1963 roku powstały pierwsze zespoły artystyczne: Teatr Amatorski, który wystawił jako pierwszą premierę sztukę Tadeusza Rittera „W małym domku” oraz zespół muzyczny „Stodolsi”, na bazie którego powołano prężny zespół estradowy i młodzieżowy zespół muzyczny.

Pierwszym kierownikiem ZDK „Hutnik” został Zbigniew Hoffmann (ojciec Wojciecha Hoffmana-gitarzysty rockowego, członka m.in. zespołów: Heam, Turbo, Non Iron, Czerwone Gitary), a od 1 września 1966 roku nowym kierownikiem mianowano Lechosława Majchrzaka (ojciec Wojciecha Majchrzaka-aktora teatralnego i filmowego, znanego m.in. z ról w serialach "Na wspólnej","Czas honoru", "M jak miłość", "Ojciec Mateusz").

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć