Aktualności

Gostyń 1791 oczami filozofa. Filozoficzny przepis na szczęście

Jak wyglądał Gostyń u schyłku XVIII wieku? Opis miasta zawarty jest w pamiętniku niemieckiego filozofa Johanna Gottlieba Fichtego. Pełną treść zapisków można będzie poznać w sobotę 14 czerwca 2014 roku podczas spotkania pt. „Gostyń 1791 oczami filozofa”. Tego dnia o godzinie 16.00 gościem Biblioteki Publicznej w Gostyniu będzie dr Marcin Fabjański, filozof, autor książek i filmów dokumentalnych, felietonista „Dużego Formatu”. Nazajutrz o tej samej porze dr Fabjański zaprasza do herbaciarni „Żurawinka” na rozmowę pod hasłem: „Filozoficzny przepis na szczęście”.

 W tym roku przypada 200. rocznica śmierci Fichtego. Dr Fabjański postanowił z tej okazji powtórzyć marsz tego niemieckiego filozofa. „Pokonuję pieszo – tak jak on ponad dwa wieki wcześniej – tysiąc kilometrów z Lipska do Kaliningradu. Żeby go przypomnieć i żeby przypomnieć ludziom radość z prostoty życia oraz potrzebę edukacji filozoficznej” – mówi dr Fabjański.

Na trasie Fichtego były między innymi Drezno, Wrocław, Gostyń i Warszawa. Nad Kanią Fichte pojawił się w niedzielę 29 maja 1791 roku. „Około południa dotarłem do Gostynia, pierwszego ważniejszego polskiego miasta, przyozdobionego wspianiałą katedrą, kościołem z kopułą, i jak na polskie warunki dobrze zbudowanego” – tak rozpoczyna relację z pobytu w Gostyniu niemiecki filozof.

Trasą Fichtego podąża dr Fabjański. Swoimi filozoficznymi oberwacjami z marszu dzieli się co czwartek na łamach „Dużego Formatu” – Magazynu Reporterów „Gazety Wyborczej”, w ramach cyklu „Fabjański idzie i filozofuje”.

Uczestnicy sobotniego spotkania w gostyńskiej Bibliotece Publicznej (Gostyń, ul. Wrocławska 257) będą mogli zapoznać się z tłumaczeniem fragmentu dziennika podróży Fichtego w części poświęconej Gostyniowi, a także porozmawiać – nie tylko o filozofii – z polskim naśladowcą niemieckiego myśliciela.

Podczas niedzielnego spotkania w „Żurawince” (Gostyń, ul. Kolejowa 13) dr Fabjański zaprezentuje m.in. kilka przepisów na to, jak współcześnie posługiwać się filozofią, by szczęśliwie żyć, wykorzystując poglądy myślicieli żyjących w różnych epokach. Gość jest doktorem filozofii, wykładowcą tego przedmiotu w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, autorem pierwszego polskiego poradnika praktyki filozoficznej, a także innych książek, filmów dokumentalnych i programów treningu rozwoju osobistego. Jako dziennikarz uhonorowany został między innymi nagrodą Grand Press za najlepszy reportaż roku 2000 w Polsce, jak również nagrodami Independent Press Association w Nowym Jorku.

Wstęp na oba spotkania jest wolny. Gospodarzem pierwszego jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, drugiego zaś – Herbaciarnia „Żurawinka”. Współorganizatorami obu – wspólnie z gospodarzami – są zaś: Muzeum w Gostyniu i Urząd Miejski w Gostyniu.

Źródło: Robert Czub (Muzeum w Gostyniu)

 

tl_files/pliki/inne/Fichte-Fabjanski.jpg

Wróć