Aktualności

Dożynki w Strzelnicy

Dzięki archiwalnej, przedwojennej prasie można opisać ze szczegółami historię niektórych wydarzeń, które uwiecznili gostyńscy fotografowie. Nawiązując do dożynek powiatowych, które dziś rozpoczną się o godz. 12 uroczystą mszą świętą w Bazylice Świętogórskiej, pragniemy przedstawić, jak gostyńskie święto plonów przebiegało w 1932 r.

11 września 1932 r. bardzo uroczyście świętowano w Gostyniu. Tego dnia połączono jubileusz 50-lecia Kółek Rolniczych z dożynkami (foto 618). Na godz. 9.00 w Strzelnicy (foto 619) zarządzono zbiórkę różnych towarzystw, delegacji oraz Kółek Rolniczych. Wśród nich znalazły się: Towarzystwo Robotników Katolickich z Kunowa, Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej z Gostynia, Towarzystwo Robotników Katolickich z Gostynia Starego, Towarzystwo Powstańców i Wojaków z Gostynia, Towarzystwo Robotników Katolickich z Gostynia, Towarzystwo Przemysłowców i Rzemieślników z Gostynia, Towarzystwo Powstańców i Wojaków z Szelejewa, Związek Strzelecki ( oddział miejscowy i powiatowy ), Straż Pożarna z Gostynia, Związek Podoficerów Rezerwy i Chór Klasztorny Palestrina oraz Kółka Rolnicze z Belęcina Starego, Żytowiecka, Szelejewa, Kunowa, Siemowa, Niepartu, Jeżewa, Strzelec Wielkich, Borku, Gostynia Starego, Rokosowa.
O godz. 9. 15 wszyscy wyruszyli do kościoła farnego na nabożeństwo w intencji Kółek Rolniczych, które odprawił ks. Bielerzewski (foto 620). Po mszy św. w uroczystym pochodzie (foto 621) powrócono do Strzelnicy, gdzie odbyła się akademia. Wszystkich przywitał prezes Kółka Rolniczego w Gostyniu – J. Kurnatowski z Dusiny, po czym przekazał przodownictwo szambelanowi Edwardowi Potworowskiemu z Goli – prezesowi Oddziału Terenowego Kółek Rolniczych (foto 622). W swoim przemówieniu szambelan Potworowski omówił znaczenie Kółek Rolniczych, wspomniał o powstaniu Kasyna Gostyńskiego, którego Wydział Rolniczo-Przemysłowy dał początek powstaniu Kółek Rolniczych. Wspominał także nieżyjących założycieli tej organizacji rolniczej: Gustawa Potworowskiego z Goli, Bronisława Potworowskiego z Kosowa i Michała Dabińskiego z Gostynia. Potem Edward Potworowski wzniósł okrzyk na cześć Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, prezydenta Ignacego Mościckiego, papieża Piusa XI oraz księdza prymasa Hlonda. Sprawozdanie z 50-lecia Kółka Rolniczego w Gostyniu zdał jej sekretarz powiatowy Stanisław Zydorczyk. Gratulacje jubileuszowe złożyli podczas uroczystości: Józef Rzadkowski z Poznania ( z-ca prezesa Wielkopolskich Towarzystw Kółek Rolniczych ), radca Wincenty Dabiński ( członek honorowy Oddziału Powiatowego Wielkopolskich Towarzystw Kółek Rolniczych ), inż. Modes ( dyrektor Szkoły Rolniczej w Lesznie ), Karol Krawczyk ( burmistrz Gostynia ), Józef Górski ( sekretarz powiatowy Kółka Rolniczego w Lesznie) oraz szambelan Edward Potworowski z Goli, który ofiarował ponadto pamiątkowy gwóźdź. Dalej życzenia składali w imieniu poszczególnych Kółek Rolniczych: Cieślewicz z Gostynia, Bajer z Gostynia Starego, Łukomski z Szelejewa, Nowak z Kunowa, Ślachetka ze Strzelec Wielkich, Rzanny z Żytowiecka, Klupś z Lubinia, Baranowski z Borku, Duda z Siemowa, Płończak z Jeżewa. W imieniu Związku Ogrodników w Gostyniu gratulacje złożył Pappelbaum, Związku Strzeleckiego – Hoffman, Towarzystwa Bartników – Hamerski, Mazela w imieniu Klubu Sportowego „Kania”, a Chóru „Palestrina” Woźny.
Po akademii, którą zakończono okrzykiem na cześć Kółka Rolniczego w Gostyniu i odśpiewaniem „Boże coś Polskę” odbył się w Sali Strzelnicy wspólny obiad, do którego zasiadło ponad 100 rolników, a pomiędzy nimi radca Dabiński (foto 623), szambelan Potworowski, dr Bondi, burmistrz Karol Krawczyk (foto 624), naczelnik Urzędu Skarbowego – Dymała, dyr Baranowski, rada i członkowie Oddziału Powiatowego Kółek Rolniczych oraz zarząd Kółka Rolniczego w Gostyniu.
Po obiedzie rozpoczęły się zabawy ludowe, a potem wręczanie wieńców, które otrzymali ks. prałat Mędlewski, dr Bondi – zastępca starosty powiatowego, szambelan Potworowski z Goli, J. Rzadkowski z Poznania i prezes gostyńskiego Kółka Rolniczego – J. Kurnatowski z Dusiny. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna przy dźwiękach Orkiestry Towarzystwa Powstańców i Wojaków z Gostynia.

Zdjęcia powiekszają zbiór z serii "Gostyń do 1945".

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki ( GaSo )

 

Wróć