Aktualności
DNI GOSTYNIA 2013 (dzień po dniu i imprezy towarzyszące).
DZIEŃ PO DNIU
Piątek 31 maja 2013 r.
godz. 18.30 – 19.45
Rynek
Występ Kabaretu DNO
Kabaret DNO powstał w roku 1996. Na ogólnopolską scenę kabaretową wdarł się w roku 1999, zdobywając na krakowskiej Pace drugą nagrodę, a rok i dwa lata później zajął pierwsze miejsce. Wizytówką kabaretu od zawsze były oryginalne pomysły i wyszukane rekwizyty. Do najbardziej znanych skeczy kabaretu należą: przeróbka znanych przebojów dyskotek – Wolny Stala, Żwirek i Muchomorek, śpiewający ufok w formalinie, piosenka „Niedziela”, muzyczna parodia „South Park” czy zbierająca żniwo na drodze śmierć odjeżdżająca do piekła na hulajnodze. Kabaret stroni od polityki i aktualnych tematów publicystycznych. Ulubioną tematyką są zjawiska społeczne, zagadnienia związane z mediami i show bussinesem oraz zwykłą ludzką naturą.
godz. 19.45 – 21.30
Rynek
Koncert zespołu SIEROCINIEC
SIEROCINIEC powstał w maju 2009 roku. Stylistyka muzyki zespołu jest wypadkową zainteresowań wszystkich członków – czerpie garściami z dokonań takich gwiazd polskiego rocka jak Lady Pank, Ira, Dżem, Perfect czy Oddział Zamknięty. W repertuarze grupy znajdują się także covery rockowe lat 70., 80. i 90., które jednak systematycznie są wypierane przez utwory autorskie. Wokalista Damian Kulej jest znany fanom programu „Bitwa na głosy” (TVP2), w którym współtworzył drużynę Ewy Farnej. 19 maja grupa wydała swoją debiutancką płytę. Koncert w Gostyniu jest częścią trasy promującej. CIEKAWOSTKA! Do Gostynia przyjedzie autobus z członkami fan clubu.
godz. 21.30 – 23.00
Rynek
Gwiazda wieczoru: VIDEO
Zespół powstał w 2007 roku. Na czele VIDEO stoi charyzmatyczny wokalista Wojtek Łuszczykiewicz, którego największym atutem jest doskonały kontakt z publicznością. Muzyka VIDEO to nowoczesny, gitarowy rock z pełnymi szczerości i dobrego humoru tekstami lidera. W maju 2011 roku zespół zdobył prestiżową nagrodę ESKA Music Awards w kategorii „Zespół Roku – Polska”. Został także uhonorowany aż trzema nagrodami VIVA COMET 2012 – w kategoriach: Zespół Roku, Płyta Roku i Artysta Roku (dla Wojtka Łuszczykiewicza). Album „Nie obchodzi nas rock” zajął drugie miejsce w podsumowaniu roku 2011 radia RMF FM.
Sobota 1 czerwca 2013 r.
godz. 9.00 – 10.00
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu
„Gmina Gostyń – oczami dzieci” – otwarcie pokonkursowej wystawy prac plastycznych
Podsumowanie, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i wyróżnień autorom najlepszych prac plastycznych zgłoszonych na konkurs „Gmina Gostyń – oczami dzieci”, ogłoszony przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży gostyńskiej biblioteki, pod honorowym patronatem burmistrza Gostynia. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych z gminy Gostyń. Jednocześnie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej zgłoszone prace.
godz. 10.00 – 12.00
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu
„Wiem więcej o… ziemi gostyńskiej” – miejski finał konkursu historycznego
Finałowa rozgrywka konkursu przeznaczonego dla gimnazjalistów, popularyzującego wiedzę o najbliższym otoczeniu. Zwycięzcy eliminacji szkolnych spotkają się w miejskim finale. Rozegrany on zostanie w formie quizu. Organizatorami są – obok biblioteki – Muzeum w Gostyniu i Gostyńskie Towarzystwo Kulturalne, a honorowy patronat sprawuje burmistrz Gostynia.
godz. 11.00 – 17.00
Rynek
Biesiada Rzemieślnicza z okazji 60-lecia Cechu Rzemiosł Różnych w Gostyniu
Gostyńscy rzemieślnicy świętują w tym roku jubileusz 60-lecia swej organizacji. Pierwszą okolicznościową imprezą będzie biesiada. W namiocie i na stoiskach swoją ofertę zaproponują miejscowi piekarze, ciastkarze i producenci wędlin. Gośćmi będą także przedstawiciele partnerskiej Izby Rzemieślniczej w Dreźnie. Natomiast na specjalnym stoisku Młodzieżowej Rady Miejskiej trwać będzie akcja pod hasłem „Smaki Wielkopolski i Turyngii”, połączona z promocją Steinach - niemieckiego miasta partnerskiego.
Do godziny 14.00 biesiadzie towarzyszyć będzie muzyka, taniec i prezentacje gostyńskich amatorskich zespołów artystycznych. Wystąpią: chóry Dzwon i Sonore, Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń z mażoretkami, zespół Ev-Dance, The Chatterbox, Kapela Eka oraz przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Bajka”.
godz. 11.00 – 17.00
Rynek
„Dekada współpracy polsko-francuskiej” – wystawa plenerowa
Stowarzyszenie „Dom Europejski” od wielu lat jest koordynatorem współpracy gostynian z partnerami francuskimi – organizacją Europe Inter Echanges, skupiającą mieszkańców gmin z okolic Rouen w Normandii. Wystawa służyć będzie przeglądowi historii wspólnych przedsięwzięć i kontaktów zarówno stowarzyszeniowych, jak i samorządowych.
godz. 12.00 – 14.00
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu
„Wiem więcej o… ziemi gostyńskiej” – powiatowy finał konkursu historycznego
Finałowa rozgrywka konkursu przeznaczonego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu gostyńskiego, popularyzującego wiedzę o najbliższym otoczeniu. Zwycięzcy eliminacji szkolnych spotkają się w powiatowym finale. Rozegrany on zostanie w formie quizu. Organizatorami są – obok biblioteki – Muzeum w Gostyniu i Gostyńskie Towarzystwo Kulturalne, a honorowy patronat sprawuje starosta gostyński.
godz. 12.00 – 19.00
Kamienica przy ul. 1 Maja 1 (narożnik Rynku i deptaka)
Games Room Klubu Fantastyki „Kopuła Zapomnienia”
Gry planszowe i karciane przezywają swój renesans. Rozrywka do niedawna zapomniana i wyparta z obiegu przez komputer staje się znowu bardzo popularna. Nie inaczej jest w Gostyniu. Działający w Gostyńskim Ośrodku Kultury „Hutnik” Klub Fantastyki „Kopuła Zapomnienia” zaprasza do wspólnej zabawy z grami stolikowymi. W budynku dawnej apteki mieścić się będzie Games Room (pokój gier). Każda osoba w wieku od 4 do 100 lat znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Proponujemy gry osadzone w realiach fantastycznych światów, jak choćby rodzimą „Slavikę” i tolkienowskiego „Hobbita”, a także zabawę w systemach historycznych – od średniowiecza do zimnej wojny.
godz. 14.00 – 17.00
Rynek
Przegląd piosenki przedszkolnej
To już tradycja Dni Gostynia. Popołudniowy program wypełniają rozśpiewane dzieciaki z gostyńskich przedszkoli. Tak będzie i tym razem.
godz. 17.00 – 20.00
Rynek
„Wymiatacze” – turniej rodzinny
Rodzinne reprezentacje będą rywalizować w sześciu konkurencjach sprawnościowych (ściana wspinaczkowa, koszykarska karuzela, przetaczanie taczek, przerzucanie piłek, mocarze). Atrakcje czekają zarówno na uczestników, jak i na publiczność. W turnieju udział biorą 4–osobowe rodziny (dwoje rodziców/opiekunów prawnych + dwoje dzieci od 10 roku życia). Wszyscy uczestnicy w nagrodę pojadą na pontonowy spływ Nysą Kłodzką, a zwycięzcy dodatkowo wygrają rodzinny wyjazd weekendowy.
godz. 20.00 – 21.30
Rynek
Koncert zespołu TABU
Tabu to śląski zespół utworzony w 2003 roku. Od tego czasu muzycy zagrali prawie pół tysiąca koncertów, wygrali wiele nagród na muzycznych festiwalach, nagrali trzy studyjne albumy. Zespół został również dwukrotnie zaproszony do udziału w polskiej trasie Punky Reggae Live. Najnowszy album „Endorfina” został wydany w tym roku. Cieszy się sporym zainteresowaniem słuchaczy. Muzyka TABU to głównie reggae z energią i mocno słyszalną sekcją dętą. Teksty są bardzo osobiste, ale poruszają też szeroko pojęte tematy socjologiczne. Kapela jest też współorganizatorem jednego z największych polskich festiwali reggae – „Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi” w Wodzisławiu Śląskim. Na scenie w Gostyniu pojawi się dziewięciu muzyków.
godz. 21.30 – 23.00
Rynek
Gwiazda wieczoru: PAPA D
Papa D to nowa nazwa doskonale znanego większości dorosłych Polaków zespołu Papa Dance. Zespół powstał w 1984 roku. Gra muzykę pop i Dance. Stworzył wiele hitów, takich jak: „Pocztówka z wakacji”, „Nasz Disneyland”, „Naj story”, „Ocean wspomnień”, „Nietykalni”. Papa D, oprócz utworów ze swojego repertuaru, wykonuje także na koncertach hity muzyczne lat osiemdziesiątych.
IMPREZY TOWARZYSZĄCE
Piątek 31 maja, sobota 1 czerwca
plac przy Górze Zamkowej
Miasteczko dziecięce
W sąsiedztwie Góry Zamkowej działać będzie „Miasteczko dziecięce”. Oferować będzie najmłodszym szereg atrakcji – m.in. dmuchańce, karuzele, trampoliny, kule wodne.
Sobota 1 czerwca
godz. 11.00 – 19.00
ul. 1 Maja (deptak)
„Wrota wyobraźni” – akcja plastyczna
Akcja przewiduje wspólne tworzenie przez dzieci „wrót wyobraźni”. Przestrzenna konstrukcja w formie bramy pojawi się na deptaku i posłuży najmłodszym do zamieszczania ich marzeń przedstawionych w postaci plastycznej. Przechodząc przez bramę wkroczy się w świat zabawy, radości i wspólnego świętowania. Pomysłodawcami i realizatorami są plastycy z Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, a do udziału mogą się czuć zaproszone wszystkie dzieci.
Sobota 1 czerwca
godz. 11.00 – 19.00
ul. 1 Maja (deptak)
Wystawa plenerowa Klubu Plastyka Amatora
Na deptaku można będzie zapoznać się z przeglądem prac twórców zrzeszonych w Klubie Plastyka Amatora, działającym przy Gostyńskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. 15 artystów z Gostynia zaprezentuje swoje dzieła, wśród których przeważają pejzaże i prace związane z lokalną architekturą
Gastronomia
W piątek 31 maja oraz w sobotę 1 czerwca funkcjonować będą ogródki gastronomiczne. Wydzielone zostaną trzy strefy gastronomiczne – na ulicach: 1 Maja (deptak), Łaziennej i Zamkowej. Ponadto na ulicy Młyńskiej, stanowiącej łącznik pomiędzy Rynkiem i torem kartingowym, gdzie funkcjonować będzie „Miasteczko dziecięce”, zlokalizowane będą punkty handlowe ze słodyczami i zabawkami.
Zmiany w ruchu
Objazdy w centrum – MAPA
Dni Gostynia odbywają się na zmodernizowanym rynku. Od piątku 31 maja począwszy od godz. 17.00 na rynek nie będzie można wjechać samochodem.
Strefa ruchu pieszego wyznaczona została na ulicach: 1 Maja (deptak), Łaziennej, Wąskiej, części Kościelnej, Młyńskiej, Podzamcze i Zamkowej oraz na Rynku. Dla mieszkańców obszaru wyłączonego z ruchu kołowego wyznaczone zostaną specjalne miejsca postojowe na parkingu przy ul. Łąkowej.
Na czas „Dni Gostynia” będzie istniała możliwość wjazdu z ul. ks. Olejniczaka w prawo w ulicę Nowe Wrota i dalej w lewo w ulicę Łąkową. Stanie się ona ulicą dwukierunkową. Taka zmiana pozwoli na dojazd do parkingów na ul. Łąkowej oraz do parkingu specjalnie utworzonego na czas „Dni Gostynia” na targowisku.
Na dwa dni odwrócony zostanie także ruch na fragmentach ulic Kościelnej i Przy Farze. Jadąc od ulicy Tkackiej nie będzie możliwy skręt w prawo w ul. Kościelną (do Rynku). Kierowcy jadący od ul. Tkackiej będą musieli kierować się prosto, w ul. Kościelną, a następnie w prawo w ulicę Przy Farze, z której będzie można skręcić w lewo w ulicę Jana Pawła II.
Podczas „Dni Gostynia” można korzystać z bezpłatnych parkingów, usytuowanych w bezpośredniej okolicy centrum – przy ulicach Łąkowej, Nowe Wrota, Jana Pawła II, S. Helsztyńskiego i Tkackiej.
Dotychczasowa organizacja ruchu zostanie przywrócona w nocy z soboty 1 czerwca na niedzielę 2 czerwca.
Tranzyt
W związku z „Dniami Gostynia” z ruchu wyłączony zostanie Rynek i kilka ulic sąsiadujących z tym placem. Od piątku 31 maja od godz. 17.00 ruch drogowy odbywać się będzie wyznaczonymi objazdami.
Dla ruchu tranzytowego w kierunku Leszno – Jarocin, Rawicz – Jarocin i Rawicz – Poznań objazd wiedzie przez miejscowości Krajewice, Podrzecze i Grabonóg. Kierowcy wjeżdżający do Gostynia od północy od strony Poznania i udający się na wschód w kierunku Jarocina będą kierowani objazdem ulicami Europejską i Nad Kanią.
Dotychczasowa organizacja ruchu zostanie przywrócona w nocy z soboty 1 czerwca na niedzielę 2 czerwca 2013 r.
Żródło: Maciej Kretkowski (Naczelnik Wydziału Promocji)