Aktualności

Cmentarz żydowki w Gostyniu - plany z 3 lutego 1872 roku

Cmentarz żydowski w Gostyniu założono prawdopodobnie w 1817 roku, od początku mieścił się na działce niedaleko parku gostyńskiej strzelnicy przy ulicy Strzeleckiej. Z czasem okazało się, że cmentarz jest niewystarczający dla rozrastającej się gminy kahalnej, dlatego Żydzi od 1872 roku zabiegali o powiększenie gruntu pod cmentarz, co ostatecznie zrealizowali kontraktem w 1894 roku.

 

My jednak w artykule cofamy się do 1872 roku, do map, które udało się nam pozyskać i przedstawiają plan sytuacyjny pochówków Gminy Żydowskiej.

 

tl_files/pliki/inne/cmentarz zydowki/1.jpg

 

Plan sytuacyjny miejsc pochówków Gminy Żydowskiej miasta Gostyń powiat Krobia wymierzony 3 lutego 1872 r. i naszkicowany w skali 1: 1250 przez Steinhard[1]

tl_files/pliki/inne/cmentarz zydowki/2.jpg

ABCD jest ogrodzonym miejscem pochówku Gminy Żydowskiej w Gostyniu[1]. Do tego samego odprowadza z lewej strony droga od szosy Gostyń - Leszno, która powinna być zgodnie z mapą Gostynia von Behsieg[3] A, a, c, d, e, g, i , k.

Ale w naturze droga jest prowadzona/ukształtowana przez linie A, a, b, c, d, e, f, g, h, i, k.

35 m2 oraz g,f,e o 70 m2, które używa właściciel pola strzeleckiego.



[1] pisownia nazwiska niepewna

[2] użyto określenia Feldmark Gostyn: grunty niezabudowane np. pola czy pastwiska, peryferyjne, leżące przy sąsiedniej gminie, oznaczano je np. rowami, kamieniami, kolumnami.

[3] być może chodzi o nazwisko 

 
 
Kolejna mapa.

Zostało potwierdzone Zarządowi Gminy Żydowskiej w Gostyniu ich żądanie zgodności z prawem, że podpisany urzędnik kawałek ziemi, który powinien do dotychczasowego żydowskiego cmentarza zostać przyznany i obejmujący 0,31 mórg magdeburskich lub 0 H[ektara] 07 A[rów] 91,2 m2, nowo wymierzył[5].

Ten kawałek składa się z dwóch części A i B powyższego usytuowania i są wzięte część A z gruntu tutejszego mieszkańca Edwarda Czabayskiego, a inna część B z części pola bractwa strzeleckiego.

 

Kawałek A obejmuje 0.26 morg lub 0.06.                             63.6

Kawałek B obejmuje 0,05 morg lub 0,01.                             27,6

Razem jak powyżej   0,31 morg lub 0 H[ektara]  07 A[ra]   91,2 m2

 

Pasek ziemi A1, przy drodze, który do boku Włościejewskiego.



[5] zob. zarządzenie w sprawie miar i wag Norddeutsche Maß und Gewichtordnung z lat 1869-72.

 

tl_files/pliki/inne/cmentarz zydowki/4.jpg
 
 

Zostało zgodnie z prawem potwierdzone Zarządowi Gminy Żydowskiej w Gostyniu na ich żądanie, że odległość od starego cmentarza do bryły szosy Gostyń – Leszno, jak powyższe usytuowanie pokazuje, obejmuje (10,8 plus 3,7) lub 15,5 Rüthen[7] lub 54,61 metrów, to od dokupionego kawałka do wspomnianej bryły szosy 3,7 Rüthen lub13,94 metry.

Część bryły szosy, jak ponadto usytuowanie przy odległości do 1,7 Rüthen lub 6,6 metra oznacza, jest żwirowe[8] i nieprzejezdne. Punkt b[9] leży w rzędzie drzew szosy, ściśle przy Material Blancket[10].

Powyższe informacje, że zostały zgodnie z prawem sporządzone, zostały wzięte za służbową przysięgą niżej podpisanego urzędnika.

Pod planami podpisał się przysięgły mierniczy/geodeta [11] B.Kwaśniewski (Gostyń, 20 sierpnia 1872 r.)



[7] prawdopodobnie od: Rute – pręt, miara długości

[8] w oryginale: Kiesstätte – miejsce żwirowe

[9] poprawiono z: a

[10] prawdopodobnie chodzi o: Bankette – pobocze. W tłumaczeniu: ściśle przy poboczu, co pokrywa się z treścią mapy

[11] użyto określenia: Feldmesser

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

Wróć