Aktualności

Był wikariuszem w Starym Gostyniu, zginął w Dachau

Piotr Musiała urodził się 28 czerwca 1906 roku w Baranowie w rodzinie katolickiej (Baranowo, to obecnie wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kępińskim). Jego rodzicami byli Józef i Elżbieta z domu Lorenz. Po ukończeniu seminarium duchownego, otrzymał 12 czerwca 1932 roku święcenia kapłańskie. Jego pierwszym wikariatem była parafia w Koźminie, skąd po dwóch latach posługi został powołany przez biskupa Dymka na stanowisko wikariusza w parafii w Starym Gostyniu.

Z tej ostatniej parafii na kolejne lata trafił do Mieszkowa. Potem pojawił się w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim. W czasie okupacji niemieckiej prowadził tajne duszpasterstwo na terenie Ostrowa. Prawdopodobnie 6 października 1941 roku został aresztowany przez Niemców i przewieziony do Fortu VII w Poznaniu. Stamtąd 30 października został przetransportowany do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie nadano mu numer obozowy 28459. Jak podano w obozowych dokumentach zmarł 4 sierpnia 1942 roku. W dokumentacji wynika, że 21 lipca 1942 roku trafił do szpitala więziennego z powodu nieżytu i obrzęku jelit i silnego obrzęku obu nóg. Według lekarza obozowego jego stan zdrowia codziennie pogarszał się, dodatkowo spowodowany biegunką. Rankiem 4 sierpnia 1942 roku stwierdzono niewydolność serca i układu krążenia, która o godzinie 7.20 doprowadziła do śmierci księdza. Jako przyczynę śmierci podano niewydolność serca i krążenia spowodowaną katarem jelitowym, co podał doktor Wilhelm Jäger (Wilhelm Jäger urodził się 22 marca 1902 roku w Lindau, z zawodu był dentystą, pragnął zostać chirurgiem, dokonywał eksperymentów na wieźniach w Dachau, zabijał chorych więźniów, kolejno przebywał w obozach Dachau (1943), Neuengamme (1943-1944) i Bergen Belsen, awansował do stopnia SS-Obersturmführer der Reserve (SS-Sanitätsamt).


Poniżej prezentujemy akty powołania księdza Piotra Musiały do parafii starogostyńskiej (1932 r.) i odwołana z tejże parafii na wikariat w Mieszkowie (1934 r.).

Info: Andrzej Janiszewski,  Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć