Aktualności
Butelka z herbem Gostynia?
Oprócz starych fotografii udaje nam się pozyskać ciekawe przedmioty, tym razem są to butelki. Każdy od razu mógłby skojarzyć, że zostały wyprodukowane w gostyńskiej hucie szkła, co jest błędem. Butelki te napełniono zapewne wodą mineralną czy piwem, ale zanim powstała gostyńska huta, która została uruchomiona 100 lat temu, w 1923 roku.
Pierwsza butelka, którą pokazujemy, pochodzi z Fabryki Wód Mineralnych Franciszka Nowaka z Dusiny, którą przejął prawdopodobnie po Niemcu o nazwisku Walter. Dziwne wydawałoby się, gdzie w Dusinie była taka wytwórnia? Śpieszymy z wyjaśnieniem. Obecnie to ulica Poznańska 13 i 13a (lewa strona jadąc w kierunku Poznania), a dokładniej to teraz przy skrzyżowaniu ulic Poznańskiej i Granicznej. Butelka ma pojemność 1/3 litra i jak widać przy denku była „niesprzedalna”, czyli wielokrotnego napełnienia i zamykana była kolczykiem z porcelanką z logo firmy.
Kolejne gostyńskie butelki pochodzą z wytwórni J.Staśkiewicza, który oprócz wody mineralnej produkował musztardę, a jego firma mieściła się przy ulicy Kolejowej, dokładniej przy skrzyżowaniu Kolejowej i Targowiska, czyli Placu Karola Marcinkowskiego. Pierwsza butelka tej firmy nie jest ozdobiona, natomiast druga jest bardzo ciekawa, bo posiada wytłoczenie podobne do herbu Gostynia, charakterystyczne trzy baszty. Zamykana jest kolczykiem z porcelanką, na której oprócz nazwy producenta widnieje napis „Adlerhütten Penzig”. Wynika z tego, że została wyprodukowana w Penzig, obecnym Pieńsku, teraz to miasto w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim. Tam właśnie (niem. Penzig) mieściła się huta szkła należąca do Heinricha Mayera, a jej pełna nazwa brzmiała Glashüttenwerke Adlerwerke H. Mayer & Co., Penzig. Ta butelka wyprodukowana została w 1910 roku, co potwierdza napis na porcelance.
A na koniec „butelkowych” ciekawostek koszyczek z porcelanką F.Junke Browar Bojanowo. Birofilom nie trzeba przedstawiać historii bojanowskiego browaru, który został założony w 1881 roku przez Heinricha Eckego. Ale kilka słów celem wyjaśnienia związku bojanowkiego browaru z Gostyniem. W 1891 roku browar w Bojanowie przejął Franz Junke, a w Gostyniu przy obecnej ulicy Przy Dworcu 4 (numeracja się nie zmieniła od ponad 100 lat, niedaleko dworca autobusowego) mieściła się składnica piwa browaru Franza Junke, zarejestrowana na jego żonę Idę Junke.
Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)