Aktualności

"Bogu i Ojczyźnie Odrodzonej"

Przeglądając stare czasopisma, dokumenty w archiwach, różne zapiski można napotkać ciekawe informacje, dzięki którym możemy poszerzyć wiadomości dotyczące historii Gostynia i okolicy. Dzisiaj streściliśmy fakty dotyczące Gimnazjum w Gostyniu, czyli obecnego Liceum Ogólnokształcącego. Przedstawiamy opis szkoły z 1930 roku.

Gmach szkoły, którego budowa zakończyła się w 1924 roku uznawano za pewnego rodzaju pomnik, pomnik ofiarności społeczeństwa gostyńskiego i umiłowania swej ziemi rodzinnej, z którego to umiłowania rodzi się miłość do ojczyzny. "Bogu i Ojczyźnie Odrodzonej" na frontonie budynku, to hasło które zjednoczyło robotników, rzemieślników, kupców, inteligencję, rolników we wspólnym wysiłku zbudowania i wyposażenia jak to określano wówczas "zakładu naukowego".

Podkreślano, że korytarze sprawiały wrażenie muzeum i galerii, miły bowiem także spełniać pewne zadanie pedagogiczne. Na parterze stały szafy z zabytkami historycznymi i numizmatycznymi, stało popiersie Mickiewicza, a na ścianach zawieszono obrazy z zakresu historii i geografii polskiej. Wszystko to było rozmieszczone według działów naukowych ze starannym uwzględnieniem strony dekoracyjnej. Z tą samą myślą rozwieszono na korytarzu pierwszego piętra obrazy ze scenami z życia ilustrujące najważniejsze okresy w rozwoju kultury zachodniej ze szczególnym uwzględnieniem Polski od najdawniejszych czasów. Także na pierwszym piętrze w auli zawieszono cenne obrazy w oryginale, wśród nich zabytkowy obraz Matki Boskiej z XVII wieku szkoły holenderskiej, portrety wielkich mężów Polski pędzla gostynianina, ucznia akademii monachijskiej.

Przy wejściu na drugie piętro witał wszystkich okazały jeleń i głowa dzika, ale i obrazy na klatce schodowej, rogi, które informowały, że wchodzi się w świat przyrody. Drugie piętro tworzyło bowiem prawdziwe muzeum przyrodnicze. w siedmiu oszklonych szafach, w dwóch stojących i dziewięciu wiszących na ścianach gablotach zabrano rozmaite okazy świata zwierzęcego i roślinnego. Na drugim piętrze nowocześnie urządzono pracownie i gabinety fizyki i przyrody, salę rysunkową oraz świetlicę uczniowską z bogatą biblioteką podręczną, gdzie uczniowie popołudniami zbierali się na naukę i zabawę. W gmachu szkoły urządzono ponadto wypożyczalnię książek dla uczniów i bibliotekę nauczycielską zawierającą około dwa tysiące tomów.


Poniżej prezentujemy fotografie z 1930 roku Gimnazjum w Gostyniu: gmach szkoły, świetlicę dla uczniów, korytarz z gablotami edukacyjnymi i pracownię przyrodniczą.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć