Aktualności

Amatorski ruch muzyczny w Gostyniu

Początki amatorskiego ruchu muzycznego w Zakładowym Domu Kultury "Hutnik" w Gostyniu sięgają 1962 roku. Pierwszy zespół muzyczny powstał w 1963 r. przyjmując nazwę "Stodolsi", a jego kierownikiem został Jerzy Pietrula - instruktor artystyczny w ZDK "Hutnik".

Do zespołu dołączyli kolejno piosenkarze, recytatorzy i w 1965 r. powołano pierwszy zespół estradowy. "Stodolsi" koncertowali m.in. w Hucie Szkła "Warta" w Sierakowie (12 kwietnia 1965 r.), podczas obozu harcerskiego w Ślesinie, w Przesiece koło Karpacza. W 1966 r. zespół "Stodolsi" ogranicza liczbę członków do czterech i przyjmuje nazwę "Kwartet Wielkopolski" i występuje wraz z zespołem estradowym w różnych Zakładowych Domach Kultury i w innych ośrodkach. 

"Kwartet Wielkopolski" wziął także udział w wielu festiwalach organizowanych przez Związek Zawodowy Chemików (m.in. w Krakowie-1966r., Oświęcimu-1967 r., Brzegu Dolnym-1968 r.) oraz w szeregu przeglądach amatorskiego ruchu muzycznego. 

Natomiast pierwszy dziecięcy zespół muzyczny powstał w 1962 r., a w 1967 r. został rozbudowany i przekształcony w dwa zespoły: Młodzieżowy Zespół Muzyczny i Dziecięcy Zespół Akordeonistów. W latach 1963-1972 zespoły te prowadził Jerzy Pietrula, a po nim opiekę w latch 1972-1973 sprawował Mieczysław Andersz.

W dniach 10-12 grudnia 1965 r. zespół "Stodolsi" i soliści z zespołu estradowego wzięli udział w pierwszej poważnej konfrontacji artystycznej, jaką był II Ogólnopolski Festiwal Wokalny Związku Zawodowego Chemików zorganizowany w Międzyzakładowym Domu Kultury w Ząbkowicach. Podczas tego festiwalu jedną z nagród zdobył solista zespołu, ówczesny kierownik ZDK w Gostyniu - Zbigniew Hoffmann.

Dzisiaj prezentowane "muzyczne" zdjęcia wzbogacają folder "Gostyń po 1945".


Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki ( GaSo )

 


Wróć