Aktualności
ALBUM KARLA HÖCKERA - SPEKTAKL FUNDACJI TEATRU TRANSATLANTYK
To spektakl - hybryda zbudowany wokół pokazu slajdów pochodzących z oryginalnego albumu fotograficznego dokumentującego życie oprawców w Auschwitz. Na jego strukturę składają się różne formy, w tym performatywnego wykładu, dokumentalnego dochodzenia i teatru. Jednak o jego wyjątkowości świadczą przede wszystkim intuicje i instynkty a także umiejętności improwizatorskie aktorów, dzięki którym dokonaliśmy naszej własnej analizy i rekonstrukcji historycznych zdjęć pochodzących z obozu.
W czasie spektaklu wszyscy uczestnicy - aktorzy i reżyser obecni są na scenie również jako prywatne osoby. Na oczach widzów wcielają się w role, czyli postaci historyczne wyświetlane na fotografiach, by po chwili znów jako prywatni ludzie komentować ich działania i wybory z pozycji researcherów czy nawet detektywów- amatorów. Zabieg ten tworzy wielopłaszczyznową rzeczywistość rozpiętą pomiędzy faktem historycznym a wyobrażeniem, czy próbą jego wizualizacji. W zderzeniu z taką rzeczywistością widz zostaje postawiony przed koniecznością krytycznego myślenia i samodzielnej odpowiedzi na pytania: kim są ci ludzie, co robią, o czym świadczą ich działania? Widza skłania się również do zastanowienia nad jego własnymi przekonaniami dotyczącymi Holocaustu i jego sprawców.
ALBUM KARLA HÖCKERA
REŻYSERIA: PAUL BARGETTO
Fundacja Teatru Transatlantyk
Data: 29 listopada
Godz. 19:00
Miejsce: GOK “Hutnik”, ul. Hutnika 4
Cena biletu: 15 zł
Czas trwania: 90 min
Grupa wiekowa: dorośli
Bilety dostępne w kasach GOK "Hutnik", Kinie "Pod Kopułą" oraz na stronie:
https://www.bilety24.pl/teatr/album-karla-hckera-spektakl-fundacji-teatru-transatlantyk-45497?id=220262
Przed spektaklem (godz. 16.00) odbędzie się warsztat dla młodzieży i osób dorosłych dotyczący performatywnej rekonstrukcji zdjęć historycznych prowadzony przez reżysera Paula Bargetto i aktora Grzegorza Sierzputowskiego. Zajęcia będą prowadzone na materiałach z zasobów www.gaso-gostyn.pl.
Wstęp wolny!
Uczestnicy wezmą udział w ćwiczeniach improwizacyjnych i integracyjnych. Poprzez animację i improwizację poznają metody, dzięki którym odkryją nowy sposób rozumienia dokumentów historycznych. Dzięki temu zyskują ważne spojrzenie na przeszłość i siebie. Warsztat wykorzystuje zdjęcia i techniki improwizacyjne, próbując ożywić historyczne sceny przedstawione na zdjęciach. Dzięki wyobraźni i sztuce teatralnej wracamy do momentów uchwyconych na fotografiach, by móc wejść w dialog z historią, znaleźć odpowiedzi na pytania, przeprowadzić śledztwo lub po prostu przyjrzeć się historii milczeniu i czasie teraźniejszym.
Warsztat jest otwarty dla wszystkich niezależnie od doświadczenia teatralnego czy performatywnego.
Źródło: GOK "Hutnik"