Aktualności

AKADEMIA CUP - FINAŁ.

W niedzielę 18 sierpnia AKADEMIA CUP zagrała ostatni raz w roku 2013. Na boiskach przy Plaży Miejskiej w Dolsku zjawiło się 8 par. Nie zabrakło faworytów Łukasza Przybylaka z Tomkiem Koteckim oraz duetu z Nowej Soli: Szymona Gregorowicza z Alanem Goltzem. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, w których pary zagrały "każdy z każdym". Tradycyjnie sety rozgrywane były do 15, a tie-break do 11. 

Mecze fazy grupowej wyłoniły 4 pary, które zakwalifikowały się do półfinałów .Elektryzującym był półfinałowy pojedynek pomiędzy parami: Przybylak/Kotecki oraz Gregorowicz/Goltz. Obydwa duety miały jeszcze szanse na zmianę lokat w klasyfikacji generalnej AKADEMII CUP. Przypomnijmy do klasyfikacji końcowej zaliczane były trzy najlepsze turnieje poszczególnych par. Przed dzisiejszym turniejem liderem była para ze Zbąszynia/ Jarocina: Szczechowicz/ Andryszewski, których niestety zabrakło dziś w Dolsku i nie miała już wpływu na przebieg wydarzeń. Gdyby Przybylak/Kotecki przegrali półfinał a Gregorowicz/ Goltz wygrali ostatni turniej, to para z Nowej Soli stanęłaby na drugim stopniu podium. Natomiast doświadczona para z Poznania/Wrześni musiałaby się zadowolić najniższym miejscem na "pudle".
Wszystkie przedmeczowe dywagacje, kalkulacje i "gdybania" zawsze weryfikuje boisko, w tym wypadku piasek. Inauguracyjna odsłona pierwszego półfinału należała do nowosolan. W końcówce seta Przybylak/Kotecki rzucili się do odrabiania strat, broniąc kilka piłek setowych. Jednak Gregorowicz/Gotz nie dali wydrzeć sobie zwycięstwa. Set kończy się wynikiem 15:13 dla tych ostatnich. W drugim secie poznańsko-wrzesińska para mobilizuje się, i w bardzo dobrym stylu, po wielu wyśmienitych akacjach i długich widowiskowych wymianach doprowadza do wyrównania stanu meczu (15:12). Niesiony zwycięstwem oraz żywiołowym dopingiem licznie zgromadzonej publiczności duet Przybylak/Kotecki w tie-breaku pokazał kunszt, ogranie i mistrzostwo. Tomek Kotecki przepiękną "kiwką" kończy tie-breaka (11:7). Tym samym zapewnia sobie i partnerowi udział w dzisiejszym finale i co najważniejsze pierwsze miejsce w całym Grand Prix.
Drugi półfinał to potyczka dwóch nowych par w AKADEMII CUP: braci Szulc z Leszna oraz drugiej pary z Nowej Soli Bartosz Lis/Dawid Witkiewicz. I w tym meczu półfinałowym nowosolanie musieli uznać wyższość przeciwników. Leszczynianie po zaciętym pierwszym secie zakończonym wynikiem 19:17, oraz drugim secie 15:11, przebojowo wchodzą do ścisłego finału ostatniego turnieju Grand Prix.
Finał to pokaz siatkarskiego kunsztu obu par. Zarówno Przybylak/Kotecki jak i bracia Szulc pokazali "kawał" dobrej siatkówki plażowej, obfitującej w wiele długich wymian, efektownych ataków i ofiarnych obron. Spotkanie godne finału wygrywa para Przybylak/Kotecki 2:0 (16:14; 15:13).
Mecz o trzecie miejsce nie odbył się, para z Nowej Soli: Lis/Witkiewicz z powodu "kontuzji" jednego z zawodników oddała walkowera.
Wszystkie pary biorące udział w dzisiejszym, ostatnim turnieju z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Dolsk pana Henryka Litki otrzymały pamiątkowe turniejowe koszulki.
Burmistrz Litka wręczał również nagrody zwycięzcom ostatniego turnieju oraz całej AKADEMII CUP Grand Prix 2013. W kilku słowach podziękował zawodnikom, sędziom oraz organizatorom za sprawne przeprowadzenie zawodów oraz zaprosił siatkarską brać do Dolska w przyszłym roku.
Nagrody główne: I miejsce - 3 tys., II miejse-2 tys., III miejsce- 1tys. ufundowała pani Natalia Kaczmarek, właścicielka firmy Aberos Akademia Kierowcy z Międzychodu.

Nad poprawnością zawodów czuwali sędziowie:
Alicja Walkowiak, Andrzej Padowicz oraz Witold Opielewicz.

Przy tablicach punktowych pomagali:
Szymon Jakubowski, Maurycy Gaszek i Dominik Poznański.

Skrócona klasyfikacja ostatniego turnieju:
1. Łukasz Przybylak/Tomasz Kotecki (Poznań/Września)
2. Michał Szulc/Adrian Szulc (Leszno)
3. Szymon Gregorowicz/Alan Goltz (Nowa Sól)
4. Bartosz Lis/Dawid Witkiewicz (Nowa Sól)

Skrócona klasyfikacja generalna AKADEMIA CUP Grand Prix 2013:
1. Łukasz Przybylak/Tomasz Kotecki (Poznań/Września)
2. Marcin Szczechowicz/Alex Andryszewski (Zbąszyń/ Jarocin)
3. Szymon Gregorowicz/Alan Goltz (Nowa Sól)

Ostateczna klasyfikacja generalna AKADEMII CUP Grand Prix 2013 dostępna na stronach: www.kaniasiatka.eu i www.osir.dolsk.pl

Podsumowanie:
"Za nami pierwsza edycja AKADEMII CUP Grand Prix. Kiedy planowaliśmy całe Grand Prix byliśmy pełni obaw, czy sprostamy tak ambitnemu zadaniu, jakim było zorganizowanie turniejów w trzech gminach. Dzięki naszym partnerom: Gminie Dolsk, Gminie Krzywiń, Powiatowi Gostyńskiemu oraz UKS Kaniasiatce, MGOSiR Dolsk oraz UKS Kusy Dolsk przedsięwzięcie w pełni się powiodło. Niech świadczy o tym fakt, że w turniejach łącznie zagrały 44 pary z Wielkopolski, Dolnego Śląska oraz lubuskiego. AKADEMIA CUP cieszyła się również zainteresowaniem dużej rzeszy kibiców, którzy na każdym z pięciu turniejów licznie gromadzili się, aby kibicować zawodnikom, przy nie zawsze sprzyjającej pogodzie. Oczywiście cała impreza nie odbyłaby się, gdyby nie nasi partnerzy (wyżej wymienieni) oraz gdyby nie sponsorzy. Szczególne podziękowania dla sponsora głównego pani Natalii Kaczmarek, właścicielki firmy Aberos Akademia Kierowcy z Międzychodu, która ufundowała nagrody główne Grand Prix. Podziękowania również dla firm oraz osób prywatnych, które znacznie przyczyniły się do sukcesu organizacyjnego. Wymieńmy: Ardagh Group, Konarczak Zakłady Mięsne, Zbych-Bud, Filtron, Oli-Meb, Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, System Plus, Toral Gostyń, Faktor Leszno, Szach, Moto-Części Mirosław Ernastowicz, Olimpic Sport z Gostynia oraz portal internetowy www. gaso-gostyn.pl.
Nie można zapomnieć również o sędziach z Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej, którzy czuwali nad poprawnością wszystkich turniejów: Alicja Walkowiak, Antoni Kuś, Andrzej Padowicz oraz Adam Biernat. Przy tablicach punktowych pomagali: Dominik Poznański, Maurycy Gaszek, Szymon Jakubowski oraz Przemysław Bartkowiak.
Dzięki Radkowi Frydryszakowi na stronach: www. kaniasiatka.eu i www.osir.dolsk.pl można obejrzeć profesjonalnie nagrane i zrealizowane filmy z turniejowych potyczek.
Ale najważniejszymi aktorami AKADEMII CUP byli zawodnicy, siatkarze plażowi, którzy tworzyli emocjonujące widowisko, prezentując wiele akcji z najwyższej siatkarskiej półki. I to właśnie zawodnicy utwierdzili nas w przekonaniu, że to co robimy ma sens. Usłyszeliśmy wiele pochlebnych opinii od siatkarzy, którzy kolokwialnie mówiąc "z niejednego pieca chleb jedli "i w niejednym turnieju występowali, chwalili zarówno organizację jak i atmosferę, którą udało nam się stworzyć. Pomimo zaciętej rywalizacji, czasem spornych decyzji sędziowskich cały czas panowała koleżeńska i przyjacielska atmosfera. Zostaliśmy zapewnieni, że w przyszłym roku, jeśli tylko AKADEMIA CUP dojdzie do skutku, pary siatkarskie stawią się w komplecie.
Oczywiście, nie ustrzegliśmy się drobnych błędów i potknięć. W przyszłym roku, ucząc się na błędach postaramy się aby było ich jak najmniej, a impreza była jeszcze bardziej atrakcyjna zarówno dla zawodników, jak i kibiców."
W imieniu organizatorów: Witka Opielewicza, Tomka Poznańskiego
Tomek Biernat

Info/Foto: Tomasz Biernat (KANIASIATKA)

 

Wróć