Aktualności

Nigdy więcej wysiedleń! 80. rocznica wysiedleń do GG

W grudniu 2019 roku minie 80 lat od chwili, gdy wiele osób z naszego miasta i okolic, wbrew własnej woli, zostało wywiezionych do Generalnego Gubernatorstwa. 9 i 10 grudnia zaplanowano w Gostyniu kilka wydarzeń upamiętniających wysiedlenie mieszkańców Gostynia przez niemieckiego okupanta. Rocznicowe obchody odbędą się pod wspólnym hasłem „NIGDY WIĘCEJ WYSIEDLEŃ!”.

W poniedziałek, 9 grudnia o godzinie 17.00 w gostyńskim Muzeum nastąpi otwarcie wystawy „Wypędzeni 1939. Deportacje obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy”. Ekspozycja powstała z inicjatywy Związku Miast Polskich, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. O godzinie 19.00 w Sanktuarium Maryjnym księży filipinów na Świętej Górze odprawiona zostanie msza święta, a bezpośrednio po niej pod tablicą poświęconą pamięci wysiedlonych gostynian, mieszczącą się na murze okalającym świątynię, złożone zostaną kwiaty. We wtorek, 10 grudnia o godzinie 11.00 w auli multimedialnej Domu Pielgrzyma na Świętej Górze rozpocznie się konferencja popularnonaukowa „Nigdy więcej wysiedleń!”. Tytułowy temat rozpatrywany będzie zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym. Wśród prelegentów będą między innymi osoby z kraju i z zagranicy, które osobiście przeżyły tragedię wysiedleń lub była ona udziałem ich najbliższej rodziny. Udział w konferencji może wziąć każdy. Należy jednak wcześniej wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy, złożyć niezbędne podpisy i przesłać – do 5 grudnia 2019 roku – na adres konferencja@gostyn.pl.

Zapraszamy!
Program wydarzeń
Program konferencji
Osoby spoza Gostynia, chcące wziąć udział w rocznicowych wydarzeniach, a zainteresowane noclegiem, prosimy o zapoznanie się z informacją o noclegach. Organizatorami obchodów 80. rocznicy wysiedleń jest Gmina Gostyń i Muzeum w Gostyniu. Patronat nad wszystkimi przedsięwzięciami objął Związek Miast Polskich. Uczestnikom konferencji gościny udzieli Kongregacja Oratorium Świętego Filipa Neri na Świętej Górze, a partnerami konferencji – obok Związku Miast Polskich – są również: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, Arolsen Archives – Międzynarodowe Centrum Prześladowań Nazistowskich, a także Niemiecko-Polskie Towarzystwo Saksonii.

Źródło: Muzeum w Gostyniu

 

Wróć