Aktualności
Jubileuszowy Zlot ZHP w Spale (1935 r.)
Orędownik Gostyński podawał wówczas, że w zlocie miało wziąć udział 20 tysięcy harcerzy i 8 tysięcy harcerek. Symbolem zlotu był wizerunek żubra z pomnika w Spale, stojącego przed rezydencją Prezydenta RP.
Hufiec gostyński był reprezentowany pod nazwą I Drużyny Harcerskiej i. Tadeusza Kościuszki pod kierownictwem druha harcmistrza Zbigniewa Hasińskiego. Dzięki staraniom Obwodowego Kierownika Kół Przyjaciół Harcerzy w powiecie gostyńskim druha księdza Jerzego Czetwertyńskiego drużyna zlotowa otrzymała na wyjazd subwencję ze strony władz państwowych, która została spożytkowana na wyjazd druhów z Krobi i Borku, I drużyna subwencję otrzymała od Koła Przyjaciół Harcerzy, a Zarząd Koła pod przewodnictwem Ludwika Rybskiego dołożył starań, aby jak największa liczba harcerzy z Żółtej Jedynki mogła wyjechać na zlot.
Wyjazd harcerzy z powiatu gostyńskiego pod nazwą I. Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki ustalono na 10 lipca 1935 roku. W tym dniu o godzinie 6.30 rano w kościele farnym odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji harcerzy udających się na zlot. Trzy dni wcześniej, 7 lipca w godzinach porannych do Spały wysłano kuchnię polową, której budowa doszła do skutku za staraniem drużynowego drużyny zlotowej harcmistrza Zbigniewa Hasińskiego. Zanim harcerze wyruszyli do Spały odbyli szereg wycieczek i zbiórek, uczestnicy zostali zaznajomieni z regulaminem zlotowym i ćwiczeniami. Postarano się także o jednakowe umundurowanie drużyny zlotowej.
10 lipca, po mszy świętej w gostyńskiej farze, w dniu wyjazdu przed harcówką I drużyny wyznaczono zbiórkę celem sprawdzenia umundurowania, której dokonał komendant drużyny zlotowej. Do godziny 17 na polanie obok młyna Hasińskiego odbywały się ostatnie ćwiczenia przygotowawcze oraz sprawdzano cały ekwipunek ekipy zlotowej. Na godzinę 17.00 wyznaczono wymarsz na dworzec kolejowy, a o godzinie 18.00 nastąpił wyjazd do Jarocina, gdzie następnie gostyńscy harcerze przyłączyli się do wyprawy Chorągwi Poznańskiej, która zmierzała do Spały specjalnym pociągiem. Należy nadmienić, że Liga Popierania Turystyki w porozumieniu ze Związkiem Harcerstwa Polskiego wydawała karty uczestnictwa dla gości biorących udział w Jubileuszowym Zlocie Harcerstwa Polskiego w Spale. Na podstawie karty uczestnictwa kasy kolejowe wydawały od 1 lipca 1935 roku bilety do Spały w normalnej cenie, które jednak upoważniały do bezpłatnego powrotu ze Spały do miejsca wyjazdu w klasach drugiej i trzeciej. Karty uczestnictwa wydawały wówczas wszystkie biura Orbisu w cenie 1 zł.
Poniżej prezentujemy kilkanaście zdjęć z Jubileuszowego Zlotu ZHP w Spale, w którym wzięli udział druhowie z powiatu gostyńskiego.
Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)