Aktualności

Zginął w obozie koncentracyjnym – poszukujemy jego rodziny

Wśród trzydziestu milionów dokumentów zgromadzonych w International Tracing Service w Arolsen są pamiątki po Tadeuszu Tomaszewskim urodzonym 18 października 1917 roku w Kromolicach. Tadeusz Tomaszewski był synem Kaspra Tomaszewskiego i Franciszki z domu Krysickiej. Wśród pamiątek po nim, które znajdują się w zasobach ITS są m.in. zdjęcia, srebrny sygnet, portfel-listownik  oraz dokumenty takie, jak metryka chrztu, wezwanie na szkolenie strażackie do klasztoru na Świętej Górze.

Dotąd udało się ustalić, że Tadeusz Tomaszewski był z zawodu fryzjerem i pracował w okresie okupacji niemieckiej w Gostyniu, w zakładzie fryzjerskim przejętym od rodziny Koniecznych przez Alexandra Wessela przy Bahnhofstrasse 32 (Kolejowej). Był także strażakiem, co znalazło potwierdzenie na zdjęciach z zasobów naszego portalu gaso-gostyn.pl.

tl_files/pliki/inne/Tadeusz Tomaszewski/Zaklad fryzjerski Alexandra Wessela przy Bahnhofstrasse 32 (Kolejowa) w Gostyniu (1942 r.).jpg

Zakład fryzjerski Alexandra Wessela przy Bahnhofstrasse 32 (Kolejowa) w Gostyniu (1942 r.)

Dokumenty zachowane świadczą, iż mógł mieszkać w czasie II wojny światowej przy obecnej ulicy 1-go Maja 7 i 38. Na podstawie zachowanego zdjęcia wiadomo, że miał siostrę o imieniu Lila (tak jest podpisane jedno z zdjęć). Do tej pory udało się ustalić, że 10 listopada 1944 roku trafił do obozu w Żabikowie, gdzie nadano mu numer obozowy 20061. Stamtąd, po około miesięcznym pobycie, trafił do obozu koncentracyjnego w Neuengamme, gdzie miał numer obozowy 70483. Zmarł 2 marca 1945 roku.
Pragnąc pomóc Pani Małgorzacie Przybyle z ITS, która za cel postawiła sobie przekazanie pamiątek, prosimy o pomoc w odnalezieniu rodziny Tadeusza Tomaszewskiego. Każda informacja, każda wzmianka zostanie sprawdzona i pomoże w odszukaniu jego rodziny.

Informacje prosimy przekazywać drogą elektroniczną na adres gaso@gaso-gostyn.pl lub pod numer telefonu 500-023-872.

tl_files/pliki/inne/Tadeusz Tomaszewski/Malgorzata Przybyla.JPG 

Małgorzata Przybyła 

Małgorzata Przybyła w rozmowie telefonicznej - Mamy zasób tych pamiątek po byłych więźniach obozów koncentracyjnych, jest to 3200 kopert, wśród tych kopert jest około 450 należących do Polaków, między innymi właśnie koperta pana Tadeusza Tomaszewskiego, którego tak usilnie rodziny szukamy.

Międzynarodowa Służba Poszukiwań (International Tracing Service - ITS) jest centrum dokumentacji losów ofiar reżimu narodowosocjalistycznego oraz ocalałych osób. Z ponad 30 milionów dokumentów zgromadzonych w archiwum, osoby prześladowane oraz ich potomkowie otrzymują od ITS informacje dotyczące doznanych represji; osadzenia w obozach, robót przymusowych, a także informacje zawarte w dokumentach, powstałych po wojnie w ramach programu wsparcia ze strony aliantów. Archiwum stanowi jednocześnie podstawę do prowadzenia badań naukowych i edukacji. Aby w pełni sprostać powierzonym zadaniom, ITS korzysta z międzynarodowej współpracy z miejscami pamięci, archiwami i innymi instytucjami prowadzącymi badania naukowe.
ITS upamiętnia ofiary holocaustu i nazistowskich zbrodni oraz wnosi trwały wkład w kulturę pamięci. Od 2013r. oryginalne dokumenty archiwum zostały wpisane na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata". Nadzór nad Międzynarodową Służbą Poszukiwań (ITS) sprawuje Międzynarodowa Komisja, składająca się z przedstawicieli jedenastu państw: Belgii, Francji, Niemiec, Grecji, Izraela, Włoch, Luksemburga, Holandii, Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Działalność ITS w całości finansowana jest z budżetu Rzecznika Rządu ds. Kultury i Mediów (BKM). Partnerem instytucjonalnym ITS jest obecnie Niemieckie Archiwum Federalne (Bundesarchiv).


Materiał prasowy autorstwa Izabeli Skorzybót o poszukiwaniach rodziny Tadeusza Tomaszewskiego można znaleźć w najnowszym wydaniu „Życia Gostynia”, a filmowy Dariusza Wujka można obejrzeć na www.telewizjagostyn.pl.


Poniżej prezentujemy pamiątki, które są w zasobach ITS i czekają na rodzinę Tadeusza Tomaszewskiego.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć