Aktualności

Zginął w KL Dachau

Kazimierz Mulczyński urodził się 15 lutego 1915 roku w Gostyniu, był synem Ludwika i Stanisławy z domu Leczykiewicz. Rodzina Mulczyńskich mieszkała w Gostyniu przy ulicy Kolejowej 12. W 1925 roku rozpoczął naukę w gostyńskim Gimnazjum, które ukończył w 1933 roku zdaniem egzaminu dojrzałości. Potem wstąpił do Seminarium Duchownego w Poznaniu. Święcenia kapłańskie otrzymał  3 czerwca 1939 roku, a Mszę Świętą Prymicyjną odprawił 4 czerwca 1939 roku w kościele farnym w Gostyniu.

Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Książu Wielkopolskim. W styczniu 1940 roku został aresztowany przez Niemców. Trafił kolejno do obozów przejściowych w Miejskiej Górce, Lubiniu, Forcie VII w Poznaniu. Od 24 maja 1940 roku przebywał w obozie koncentracyjnym w Dachau (nadano mu numer obozowy 21993), a od 2 sierpnia 1940 roku w Mauthausen Gusen. Tam pracował niewolniczo w kamieniołomach. Stamtąd wygłodzony i wycieńczony katorżniczą pracą przeniesiony został ponownie do Dachau, gdzie zmarł z głodu i wycieńczenia. Dzieki zachowanym dokumentom w Arolsen Archives możemy podać jego dokładna godzinę i datę śmierci. Zmarł 9 stycznia 1941 roku o godz. 4.35. Jako przyczynę śmierci podano Versagen von Herz und Kreislauf - niewydolność sercowo-krążeniowa. Należy podkreślić, że w obozach koncentrayjnych wpisywano zwykle naturalne przyczyny śmierci lub pospolite choroby.
Poniżej prezentujemy zdjęcie księdza Kazimierza Mulczyńskiego oraz jego pamiątkę z Mszy Świętej Prymicyjnej, którą odprawił 4 czerwca 1939 roku w kościele farnym w Gostyniu.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć