Aktualności

Wystawa „Własne „M” w czasach PRL”

Grupa Rekonstrukcji Historycznej KG MO 44/90 i Muzeum w Gostyniu serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy „Własne „M” w czasach PRL” w sobotę, 6 kwietnia 2019 roku, o godz. 12.00 w sali wystaw czasowych Muzeum w Gostyniu. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną wyposażenia dwóch pokoi oraz kuchni z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. 

Eksponaty pochodzą ze zbiorów GRH KG MO 44/90, a pozyskane zostały w większości w formie darów od mieszkańców powiatu gostyńskiego. Wystawa będzie czynna do 6 maja 2019 roku.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej 44/90

W 2011 roku przedstawiłem projekt założenia GRH KG MO 44/90, która zajęłaby się gromadzeniem przedmiotów z lat 1945-1990. Daty 1944 i 1990 – to lata kiedy istniała w Polsce formacja Milicji Obywatelskiej. Po akceptacji pomysłu w czerwcu 2011 roku zorganizowaliśmy pierwszą naszą imprezę – „Piknik z PRL-em” w Pogorzeli”. Były kartki żywnościowe, kiełbasa z wody, przedmioty codziennego użytku z tamtego okresu. Członkowie grupy założyli na siebie pożyczone mundury milicjantów. Swoich jeszcze wtedy nie mieliśmy. Dziś w magazynie mamy 50 kompletów mundurów formacji MO, ZOMO i ORMO oraz wyposażenie – tarcze, hełmy, kamizelki antykamienne, nagolenniki, maski pgaz. Dysponujemy też pełnym wyposażeniem komendy i stosowną dioramą. Od kilku lat zbieramy także wyposażenie mieszkań sprzed kilkudziesięciu lat. W zdecydowanej większości są to dary mieszkańców Gostynia. Bierzemy czynny udział w wystawach, pokazach, piknikach, grach miejskich na terenie powiatu gostyńskiego i na Dolnym Śląsku. Naszym celem jest przypominanie wydarzeń z czasów PRL, nie zaś propagowanie haseł czy ideologii socjalistycznej. Grupa liczy dziś 21 osób, Na szczególne uznanie za zaangażowanie na rzecz organizacji zasługują: Łukasz Giernaś, Miłosz Pawlak, Szymon Rogowicz, Tomasz Rogowicz, Patryk Sarbinowski, Mateusz Tomczak.
Krzysztof Głowacz
Założyciel i szef GRH KG MO 44/90

Wróć