Aktualności

Wyprawa do piekła. Wiosna 1940

7 kwietnia 2017 roku sala widowiskowa GOK „Hutnik” zamieni się w piekło Wschodu. O godz. 18.00 przypomniane zostaną wydarzenia z wiosny 1940 roku. W projekcie artystycznym opartym na historii mówionej przemówią polscy oficerowie zamordowani w Katyniu.

Przyjdź! Oddaj hołd! Wstęp wolny. Wyprawa do piekła. Wiosna 1940 to projekt artystyczny oparty na historii mówionej, według koncepcji Stowarzyszenia Zielona Kohorta współorganizowany przez: Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”, Muzeum w Gostyniu, Stowarzyszenie Historia Militaris, Handmet Miltary, Grupę Teatralna „Kęs”, portal gaso-gostyn.pl, Klub Dyskusyjny Hypatia. Kapitał Myśli.

W sali widowiskowej odbędzie się ok. 40 minutowe „zdarzenie”, w którym połączone będą formy edukacyjne, historyczne, artystyczne i wspomnieniowe. W części dramatycznej wystąpi działająca w GOK „Hutnik” grupa teatralna „Kęs” prowadzona przez Sebastiana Nowaka.

Sercem widowiska będą autentyczne listy pisane przez oficerów do rodzin. Korespondencja ta będzie odgrywana przez aktorów. Jest to emocjonalny przekaz artystyczny, a zarazem forma przywracania pamięci oparta na tzw. oral history, czyli historii mówionej. Pomysłodawcy i organizatorzy tej sytuacji artystycznej doszli do wniosku, że nic nie jest wstanie oddać tamtych chwil, tak dobrze jak autentyczny, często intymny przekaz sprzed lat. Gostyń i okolice straciły w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych miejscach kaźni na wschodzie około 100 swoich mieszkańców. Biogramy blisko 80 z nich udało się zebrać Wojciechowi Śmigielskiemu w książce „Mieszkańcy Gostynia i okolic w mogiłach katyńskich”, wydanej staraniem Stowarzyszenia Zielona Kohorta i Muzeum w Gostyniu w lutym ubiegłego roku.

Źródło: GOK Hutnik, Muzeum w Gostyniu

tl_files/pliki/inne/Plakat_Katyn2017.jpg

Wróć