Aktualności

Wojewódzkie Święto Pieśni i Muzyki

Co roku inna miejscowość w województwie leszczyńskim była regionalną stolicą pieśni i muzyki. Dwunasta edycja imprezy pod nazwą  Wojewódzkie Święto Pieśni i Muzyki odbyła się w Gostyniu. Organizatorem spotkania był Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Lesznie, Polski Związek Chórów i Orkiestr i Gostyński Ośrodek Kultury "Hutnik".

W przeglądzie wzięło udział 17 chórów i orkiestr województwa leszczyńskiego i gościnnie chór "Lira" z Żyrardowa i "Zbowidowiec" z Leszna. Koncerty odbywały się w gostyńskim "Hutniku", na scenie przy Górze Zamkowej, obejrzeli i wysłuchali śpiewaków także mieszkańcy Daleszyna, Siemowa, Kunowa, Goli i Ziółkowa oraz pacjenci gostyńskiego szpitala.

Wśród orkiestr dętych pierwsze miejsce przyznano muzykom zrzeszonym w Orkiestrze Dętej przy gostyńskiej Cukrowni, którą dyrygował Zygmunt Kołakowski. Kolejne dwa równorzędne drugie miejsca zajęły orkiestry OSP przy Cukrowni w Miejskiej Górce i "Gazomecie" Rawicz. W grupie I chórów mieszanych nie przyznano pierwszego miejsca, drugie miejsca przypadły równorzędnie Kołu Śpiewaczemu "Halka" w Rydzynie oraz Chórowi "Chopin" przy Domu Kultury Kolejarza w Lesznie. W grupie II chórów mieszanych zwyciężyło Towarzystwo Śpiewu "Lutnia" w Kościanie działające przy tamtejszym Cechó Rzemiosł Różnych. Drugie miejsce zajął Chór "Dzwon" z GOK "Hutnik" w Gostyniu. Natomiast w grupie III chórów mieszanych wyróżniono Kołe Śpiewu "Hejnał" z GOK w Wijewie. Rywalizacja chórów męskich (grupa I) zakończyła się zwycięstwem Chóru "Arion" z Kościana, którym dyrygował Tadeusz Kościów. Drugie miejsce zajęli chórzyści z "harmonii" z ZPOW Pudliszki, a trzecie Koło Śpiewu im. Karola Kurpińskiego przy Stadninie Koni w Żołędnicy. 

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć