Aktualności

Władysław Hasiński - organista w trzech kościołach

Władysław Hasiński był cenionym organistą w kościele filipinów na Świętej Górze w Gostyniu. Udało się ustalić, iż tę funkcję pełnił już przed 1871 rokiem, będąc jednocześnie członkiem chóru i orkiestry klasztornej. W 1876 roku, kiedy na skutek kulturkampfu wprowadzonego przez rząd pruski, zgromadzenie świętogórskich filipów zostało rozwiązane, przywiązany szczerze do księży filipinów wyjechał wraz z nimi do ich nowej siedziby w Starejwsi (pisownia oryginalna) pod Tarnowem w Galicji.

Powrócił jednak do Wielkopolski, aby objąć posadę organisty w Kąkolewie, a potem w Pępowie, gdzie przez 44 lata, aż do śmierci 20 marca 1926 roku pełnił swe obowiązki. Zasłynął także jako krzewiciel "Przewodnika Katolickiego" od samego początku jego istnienia, czyli od 17 stycznia 1895 roku, kiedy ukazał sie pierwszy numer przewodnika. Będąc organistą w Pępowie z roku na rok zwiększał liczbę prenumeratorów w tej parafii, w czasie I wojny światowej podniósł ich liczbę do blisko 500.
Poniżej prezentujemy zdjęcia: organisty Władysława Hasińskiego, orkiestry i chóru klasztornego oraz grafikę klasztoru autorsta Wacława Boratyńskiego.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć