Aktualności

Sekcja motorowa w gostyńskiej "Kani"?

Sekcja motorowa w gostyńskiej "Kani"? Tak, to prawda. Wszystkim kojarzy się ten klub głównie z takimi dyscyplinami jak piłka nożna i siatkowa. Musimy cofnąć się do początku lat 50. XX wieku. Wtedy z funkcji prezesa "Kani" zrezygnował Bronisław Janowski, jego miejsce zajęli kolejno Bolesław Hejnowicz i Franciszek Burzyński.

Powstała wówczas inicjatywa włączenia istniejącego w Gostyniu klubu motorowego w struktury "Kani"(prawdopodobnie chodziło o Motoklub "Unia"). Motocykliści reprezentujący "Kanię" (głównie motocrossowcy) uczestniczyli w wyścigach ulicznych i rajdowych. Wyrózniającymi się zawodnikami byli Witold Portalski i Józef Woźniak, którzy w latach 1951-1952 zdobyli cztery srebrne i trzy brązowe medale w imprezach turystycznych, a do czołowcyh działaczy zaliczyć należy Władysława Ignasiaka, Wawrzyna Majchrzaka i Stefana Wikę. Wszystko to działo się pod kierownictwem Witolda Portalskiego, który będąc zawodnikiem pełnił równocześnie funkcję wiceprezesa klubu.
Na zdjęciu poniżej zawodnicy sekcji motorowej Klubu Sportowego "Kania" Gostyń w wyścigu na ulicy Starogostyńskiej (ok. 1950 r.).

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć