Aktualności

Otwarcie wystawy plakatów #StolenMemory

W piątek 12 lipca 2019 roku w gostyńskich Plantach przy Placu Karola Marcinkowskiego otwarta została wystawa plakatów #StolenMemory (ang. skradziona pamięć). Ekspozycję przygotowało Międzynarodowe Centrum Prześladowań Nazistowskich Arolsen Archives w niemieckim Bad Arolsen. Instytucja ta (położonym niedaleko Kassel, w kraju związkowym Hesja) została założona przez aliantów w 1947 roku. Zajmuje się gromadzeniem dokumentacji dotyczącej ofiar prześladowań nazistowskich. W roku 2013 archiwum zostało wpisane na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

Arolsen Archives pokazywało już wystawę we Francji, Austrii, Niemczech, Grecji i w Luksemburgu. Gostyń jest pierwszym polskim miastem, w którym można oglądać tę poruszającą ekspozycję. Gostyńskimi współorganizatorami przedsięwzięcia są: Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”, Muzeum w Gostyniu oraz portal www.gaso-gostyn.pl. Gośćmi specjalnymi otwarcia wystawy byli: dr Kerstin Hofmann i Małgorzata Przybyła z Arolsen Archives oraz przedstawiciele rodzin Jana Chróśniaka i Tadeusza Tomaszewskiego, którym już zwrócono pamiątki po zamordowanych. Ponadto z zaproszenia organizatorów skorzystali między innymi: burmistrz Gostynia Jerzy Kulak, Alojzy Smyczyński, prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Gostyń, Jan Nowacki, wiceprezes gostyńskiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Gostyniu, prof. Krzysztof Maćkowiak. Tytuł ekspozycji #StolenMemory jest jednocześnie hasłem przewodnim akcji, polegającej na zwracaniu przedmiotów osobistych zabranych byłym więźniom obozów koncentracyjnych, a zgromadzonych obecnie w Arolsen Archives. Od trzech lat realizowany jest projekt polegający na zwracaniu pamiątek rodzinom ofiar. Przeprowadzono kwerendę, w celu dotarcia do krewnych ofiar. Udało się odnaleźć już kilkaset takich rodzin. Znaczny udział mieli w tym wolontariusze, którzy prowadzili poszukiwania w wielu różnych krajach – najwięcej w Polsce i w Hiszpanii. Wśród osób społecznie zaangażowanych w odszukiwanie rodzin jest także gostynianin Maciej Gaszek. Wciąż jednak wiele przedmiotów pozostaje w archiwach. Wystawę w Plantach można oglądać do końca września 2019 roku. Organizatorzy pragną serdecznie podziękować dyrekcji i pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gostyniu za pomoc w przygotowaniu ekspozycji.

 

Uruchomiono specjalną internetową wyszukiwarkę. Zasoby archiwalne udostępniane są sukcesywnie w Internecie. Poszukiwania w archiwum może prowadzić każdy – naukowcy, rodziny osób prześladowanych, wszyscy zainteresowani historią. Podczas wyszukiwania dokumentów w wersji zdigitalizowanej trzeba wiedzieć, że wyniki poszukiwań nie zawsze obejmują wszystkie dokumenty zgromadzone w archiwum, gdyż część z nich dostępna jest tylko w wersji zeskanowanej, a funkcja wyszukiwania nie rozpoznaje ich treści. W takiej wersji są na przykład listy zawierające nazwiska więźniów zarejestrowanych w obozach koncentracyjnych. Dlatego poza samodzielnymi poszukiwaniami, warto skierować zapytanie do Arolsen Archives. Można wypełnić wniosek drogą elektroniczną poprzez polskojęzyczną stronę internetową: https://arolsen-archives.org/pl/wyszukiwanie-nawigacja/zapytania/pastwa-zapytanie/

Info: Muzeum w Gostyniu    Foto: Mariusz Sobecki

 

Wróć