Aktualności

Od zaboru do drugiej wojny światowej

Nowe zdjęcia z serii "Gostyń do 1945", z okresu zaboru, drugie już po odzyskaniu niepodległości, a kolejne z 1942 roku. Na pierwszej footografii z 1908 roku siedziba zakładu kołodziejskiego Grzymisławskiego i zakładu rzeźnickiego Malinowskiego przy Kröbener Strasse 4 (obecnie ulica Wrocławska).

Więcej o historii gostyńskich stolarzy, rodzinie Grzymisławskich przeczytacie klikając TUTAJ.

Drugie zdjęcie zostało wykonane 29 czerwca 1927 roku przed Strzelnicą, a na nim uczestniczki Zlotu Okręgu Stowarzyszeń Młode Polki, które pod hasłem "Bóg i Ojczyzna" łączyły w swoich szeregach młodzież żeńską pozaszkolną, by ją wychowywać na dobre Polki i katoliczki. Zlot połączony był z pokazem robótek ręcznych, a na czele komietetu organizacyjnego stanął proboszcz parafii farnej Kazimierz Szreybrowski.

Ostatanie dzisiaj prezentowane zdjęcie jest z 1942 roku i przedstawia dom przy Horst-Wessel-Strasse (obecnie ulica Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego). Horst Wessel (1907-1930) był niemieckim nazistą, w 1929 roku napsał tekst do pieśni "Die Fahne Hoch" ("Chorągiew wznieś"). Po mordzie dokonanym na autorze (został zastrzelony w 1930 roku przez Albrechta Höhlera, członka partii komunistycznej) pieśń została oficjalnym hymnem partyjnym NSDAP i w latach 1933–1945 była śpiewana jako nieoficjalny hymn zamiast hymnu państwowego.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć