Aktualności

O lesie dla dorosłych

W czwartek, 13 czerwca, o godzinie 17.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu w ramach projektu „Czyste czytanie” odbędą się wystawa fotograficzna i prelekcja o lesie pt. „Las w Nas – Co tak naprawdę wiemy o lesie? Jaka jest nasza łączność z naturą?”.

Piotr Horzela i Magda Bębenek za pomocą opowieści i anegdotek z polskich lasów skonfrontują leśne mity z przyrodniczą rzeczywistością. Wykorzystają zdjęcia, filmy i nagrania audio, które pochodzą z ich wypraw do lasu.

Lasy pokrywają powierzchnię blisko 30% naszego kraju. By do nich dotrzeć, potrzebujemy średnio 23 minut. Jak wyglądają, nikomu mówić nie trzeba, ale co tak naprawdę o nich wiemy? Czy i jak jesteśmy z nimi związani oraz co z tego wynika? Razem z Magdą i Piotrem wybierzemy się w podróż do Puszczy Knyszyńskiej. Przyjrzymy się temu, czym jest las i jaką rolę natura pełni w naszym życiu, a także w jaki sposób uczyć się o niej i od niej.

Zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Informacje o prowadzących spotkanie:

Magda Bębenek – ukończyła japonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i ruszyła w świat. Po latach nomadyzmu, zwariowanych przygód i spełniania marzeń, zainspirowana kontaktem z rdzenną kulturą i tradycjami Hawajczyków, zaczęła łączyć swoje doświadczenia podróżnicze i biznesowe, by promować ideę szeroko rozumianego zaangażowania na rzecz ochrony środowiska i sprawiedliwości społecznej.

Inicjatorka projektów kobiecych, autorka i wydawczyni książek z serii „Polka potrafi”. Za swoją działalność nagrodzona została tytułem Ambasadorki Przedsiębiorczości Kobiet 2014 oraz Dziewczyny Roku Glamour 2018. Obecnie pracuje nad trzecią książką.

Piotr Horzela – wychowany w leśniczówce na Pomorzu, ukończył wydział leśny, ale leśnikiem nie został. Pochłonęły go podróże. Cztery z ostatnich dziewięciu lat spędził na innych kontynentach. Od kilku lat prowadzi prelekcje, podczas których opowiada o ludziach, miejscach i swoich doświadczeniach ze świata, a od niecałych trzech rozwija kanał przyrodniczy na YouTube i tworzy serię filmów „O lesie”. Podróże często łączy z pracą w mniej lub bardziej odległych zakątkach świata. W ten sposób trafił m.in. do Polskiej Stacji Polarnej i Sudanu Południowego. Podczas wyjazdów woli pobyć pół roku w jednym miejscu niż przebiec przez dziesięć.

Rok temu Magda i Piotr zamieszkali w Puszczy Knyszyńskiej, by realizować projekt internetowy „Las w Nas”, nominowany do Travelerów w kategorii Społeczna Inicjatywa Roku. Ich filmy i teksty znajdziecie na http://laswnas.com.

Źródło: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu

Wróć