Aktualności

Kartingi w Grabonogu

Przygoda z kartingami rozpoczęła się w Grabonogu w roku 1980, kiedy to ówczesny wicedyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu – Józef Wrocławski, wespół z uczniami skonstruował pierwszego gokarta. Tworzenie sekcji kartingowej było bardzo trudne, gdyż przypadło w okresie tzw. niedoborów aprowizacyjnych. Na początku lat osiemdziesiątych brakowało właściwie wszystkiego.

Sprzęt kartingowy w tamtym czasie był bardzo drogi i oczywiście ulegał szybkiemu zużyciu. Brakowało silników motocyklowych i części do nich. Problem stanowił też brak odpowiedniego miejsca do treningów, gdyż tor w Gostyniu został wybudowany dopiero w okresie transformacji, a najbliższy wówczas działający znajdował się w Poznaniu. Dużą niedogodnością, szczególnie odczuwaną przez osoby zmotoryzowane był notoryczny brak paliwa na stacjach CPN. No i wreszcie ogumienie o rozmiarach 400x4, które było praktycznie nieosiągalne (nawet rolnicze). Mimo tak znaczących problemów w Grabonogu, w roku 1981 powstała sekcja kartingowa z prawdziwego zdarzenia, która w 1984 roku posiadała już dziewięć pojazdów i brała udział w „prawdziwych zawodach”.

W tamtym czasie "Grabkart" - tak nazywała się sekcja, której członkowie należeli do Automobilklubu Leszczyńskiego - zajął drużynowo III miejsce w Okręgu Wielkopolskim w klasyfikacji generalnej i po raz pierwszy wystartował w zawodach o Puchar Ministra Oświaty i Wychowania. Co prawda na zawodach, które odbyły się w Zielonej Górze zajął 13 (inne źródła podają 12) miejsce, ale jak na tak młodą sekcję można osiągnięcie to uznać za spory sukces, gdyż startowało w zawodach 36 drużyn.

Oprócz startów w zawodach sekcja zajmowała się także organizowaniem pokazów jazdy kartingami. Pierwszy odbył się z okazji Święta Pracy, następne dla delegacji z Niemieckiej Republiki Demokratycznej, kolejny dla nauczycieli mechanizacji rolnictwa z regionu leszczyńskiego. Sekcja startowała również w mitingach, z których pierwszy rozgrywał się o puchar Ryszardy Hering, a drugi zorganizowano z okazji 25-lecia Technikum Samochodowego w Poznaniu.

Od 1993 roku, kiedy tor kartingowy w Gostyniu uzyskał homologację krajową, sekcja kartingowa zyskała profesjonalne i bliskie miejsce treningowe. Zaowocowało to sporymi sukcesami osiągniętymi w latach dziewięćdziesiątych. W kategorii „popularnej” sekcja kartingowa Automobilklubu Leszczyńskiego "Grabkart" - Grabonóg w roku 1997 wywalczyła tytuł Drużynowego Mistrza Polski, a indywidualnie Mistrzostwo Polski zdobył Bartosz Banaś. Sekcja w 1997 roku zdobyła również Puchar Głównej Komisji Sportu Kartingowego, Drużynowe Kartingowe Mistrzostwo Wielkopolski, Puchar Polmozbytu, Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Gostyń.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)