Aktualności

Imieniny Marszałka Piłsudskiego

W 1934 roku bardzo hucznie obchodzono w Gostyniu imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbyła się w farze msza święta, przed ratuszem zebrały się organizacje ze sztandarami, a przemówienie wygłosił burmistrz Karol Krawczyk, które zakończył okrzykiem na cześć Józefa Piłsudskiego.

Potem członkowie Związku Hodowców Gołębi Pocztowych wypuścili z kosza około 100 gołębi, które wzbiły się w niebo na tle pomnika Serca Jezusowego. Natomiast na ulicy Kolejowej starosta gostyński Juliusz Wolfarth przyjął defiladę organizacji ze sztandarami, w której wzięło udział 1900 osób. Klub Sportowy "Kania" zorganizował bieg kolarski na dystansie 41 km, a w sali Jezierskiego (Hotel Polonia) odbyła się uroczysta akademia, wystąpił chór pod batutą dra Babiaka, pani Agopszowiczowa wygłosiła referat, a pan Held popisywał się śpiewem solowym. Oprawę muzyczną zapewniłą Orkiestra Powstańców i Wojaków, a na zakończenie odśpiewano "Pierwszą Brygadę". Po południu w szkole i w kuchni Fundacji Pracy odbył się żolnierski obiad, na którym podejmowano blisko 900 osób.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z defilady, którą z okazji imienin Marszałka Piłsudskiego przyjął starosta gostyński Juliusz Wolfarth.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć