Aktualności

II Gostyński Jarmark Średniowieczny

Zapraszamy do Gostynia na II Gostyński Jarmark Średniowieczny. Już 9 czerwca  2018 roku na Rynku i w okolicach Góry Zamkowej czekać będzie na wszystkich mnóstwo atrakcji.

Impreza rozpocznie się o godz. 10:00. Powitamy wszystkich przybyłych, którzy pokażą się Państwu w strojach epoki średniowiecza. Około godz. 11:00 zapraszamy wszystkie małe księżniczki i rycerzy do konkursu na najładniejszy strój. Najlepsze stroje wyróżnione zostaną ciekawymi nagrodami!

Do Gostynia zawitają rzemieślnicy i kupcy ze swoimi warsztatami i kramami przybliżając wszystkim charakter „średniowiecznego” biznesu. Odwiedzić będzie można stoiska kowala, namiot z ręcznie robioną biżuterią, ceramiką, spróbować samodzielnego wykonania witraży , zobaczyć dawne przedmioty codziennego użytku.

Miłośnicy „walki” będą mogli zobaczyć prawdziwych rycerzy, którzy pokażą wszystkim widzom swoje możliwości w prawdziwych walkach rycerskich. Ok godziny 12:00 na rynku w Gostyniu odbędzie się bowiem turniej bojowy w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej!

O godz.16 przy Górze Zamkowej odbędzie się turniej łuczniczy.
Ok. godz. 17:00 przewidziany jest pokaz artyleryjski.

Każdy będzie mógł porozmawiać na żywo z uczestnikami II Jarmarku Średniowiecznego i bezpośrednio od najbardziej kompetentnych ludzi dowiedzieć się jak wyglądało codzienne życie w średniowieczu.

Przez cały dzień na scenie z muzyką i opowiadaniami umilała nam czas będzie „Wędrowna Trupa Roderyka”.
O godz. 13:00 zapraszamy na spektakl Teatru Trójkąt pt. „Za siedmioma wiekami”. Spektakl jest nieco uwspółcześnioną w treści, rekonstrukcją komicznego, jarmarcznego widowiska tzw. skomorochów - wędrownych artystów.

Towarzystwo Miłośników Gostyńskiej Fary zaprasza na zwiedzanie najstarszej części miasta Gostynia. „Zdarzyło się to w Gostyniu… - przewodnicy w niekonwencjonalny sposób przybliżą zwiedzającym istotne fakty z przeszłości miasta m.in. jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Gostynia – synod różnowierców wielkopolskich. Zwiedzanie rozpocznie się o godz.15:00.
Gwiazda wieczoru – białoruski folkowo-rockowy zespół muzyczny „Stary OLsa” opiera swoją twórczość na muzyce epoki średniowiecza i renesansu. Członkowie zespołu przywiązują bardzo dużą wagę do tego, by instrumenty, na których grają, były jak najbardziej zbliżone do tych, jakie używano w średniowieczu. Oprócz muzyki średniowiecznej możemy spodziewać się również coverów znanych grup rockowych: Red Hot Chili Peppers, Pink Floyd, Metallica.
Koncert rozpocznie się o godz. 21:00.

Na jarmarku nie zabraknie : grillowanych potraw, chleba ze smalcem, ogórków kiszonych , swojskich pierogów, lokalnego piwa . Będzie można skosztować świeżo zaparzonej, ręcznie mielonej kawy, chleba z masłem czosnkowym i gzikiem a także syropu miętowego. Można będzie zaopatrzyć się miody i zioła.
.

Drodzy mieszkańcy Gostynia i okolic – czeka Was naprawdę dużo atrakcji przez cały dzień. Jest to nieczęsta okazja, aby poczuć klimat epoki średniowiecza, która w czasach nowożytnych była najdłuższym okresem historycznym.

Zapraszamy całe rodziny przez cały dzień. Pamiętajcie już 9 czerwca, w sobotę – gostyński Rynek i Góra Zamkowa.

Źródło: Gostyńskie Towarzystwo Historyczne

Wróć